Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmandan Şişecam, TAV Havalimanları ve Enerjisa Yorumu!

Borsadaki yatırımcılar doğru şirketlere yatırım yapmak için uzmanları takip ediyor. Sertaç Ekeke, SISE, TAVHL ve ENJSA’yı yorumladı. İşte detaylar;
Uzmandan Şişecam, TAV Havalimanları ve Enerjisa Yorumu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da yaşanan sert düşüşler, yatırımcıların daha güvenilir ve gelecek vaat eden şirketleri tercih etmesine neden oluyor. BIST 100 endeksini 5000 puan altına sarkması endişeleri artırırken uzmanlar da risklerin yoğun olduğu bu süreçte kısa vadeli işlemlerden uzak durulması gerektiğini vurguluyor.

Yatırımcılar uzun vadeli yüksek getiri potansiyeline sahip şirketleri portföylerine eklemeye çalışıyor. İnfo Yatırım’a konuşan Uzman Sertaç Ekeke, Şişecam, Tav Havalimanları Holding ve Enerjisa’yı değerlendirdi.

Şişecam

Uzmandan Şişecam, TAV Havalimanları ve Enerjisa Yorumu!Kaynak: Paratic Piyasalar

SISE koduyla işlem gören Şişecam, günlük yüzde 1,6 artışla 43,5 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 2,8, aylık ise yüzde 9 seviyesinde bir kayıp görülüyor. Yıllık en düşük 15,2 TL’yi, en yüksek 50,3 TL’yi gören SISE’de yıllık kazanç oranı yüzde 168 oranında.

Ekeke, SISE’nin her zaman portföyün bir köşesinde bulunması gereken kağıtlardan biri olduğunu paylaştı. Net alır dediği seviyelerin 42 – 38 TL arası olduğunu, bunların SISE için dip seviyeler olarak kabul edilebileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden gelen yatırım haberleriyle şirketin önünü açtığını kaydeden Uzman, “Elinizde yoksa buralardan mutlaka alın.” ifadelerini kullandı. Bu fiyatların bir daha bulunamayacağını bildirdi.

TAV Havalimanları Holding

Uzmandan Şişecam, TAV Havalimanları Holding ve Enerjisa Yorumu!Kaynak: Paratic Piyasalar

Tüm zaman grafikleri yeşili gösteren Tav Havalimanları Holding (TAVHL), günlük yüzde 0,3 artışla 77,6 TL bandında bulunuyor. Şirketin hisselerinde haftalık artış yüzde 7, aylık ise yüzde 3,2’yi gösteriyor. Yıllık bazda en düşüş 40,2 TL’yi, en yüksek 98,7 TL’yi gören TAVHL, yıllık yüzde 87 oranında prim yaptı.

Uzman, TAV’ın kazandığı ihalelerle yükseldiğini, daha sonra tekrar aşağıya inerek çok sert bir düzeltme hareketi gördüğünü belirtti.

TAVHL’yi çok beğendiğini kaydeden analist, portföylerde olması gereken hisselerden biri olduğunu vurguladı. Fakat havacılık sektöründe ilk reaksiyonun sürekli uçuş yapan Türk Hava Yolları (THYAO) ve Pegasus Hava Yolları (PGSUS) gibi şirketlerde olduğunu söyledi.

Şirketin anlaşmalarının uzun vadeli olduğunu, reaksiyonun biraz daha geç gelebileceğini aktardı. Ekeke, hissenin 120 TL civarlarında fiyatlanması gerektiğini ifade etti.

Kısa vadeli düşünenler için 77 TL üstü olduğu takdirde önünün açılacağını aktardı. Yaz mevsiminde sektörün hareketleneceğini, TAVHL’nin de bu doğrultuda güzel bir çıkış yapabileceğini dile getirdi.

Enerjisa

Uzmandan Şişecam, TAV Havalimanları ve Enerjisa Yorumu!Kaynak: Paratic Piyasalar

Günlük yüzde 5,5 artış yaparak 30 TL seviyesine kadar çıkan Enerjisa (ENJSA), haftalık bazda yüzde 7 oranında prim yaptı.Yıllık en düşük 12,8 TL, en yüksek 38,7 TL’yi gören şirketin yıllık kazancı yüzde 95 seviyesinde.

Analist, Enerjisa’nın bu sene güzel çıkış yapabilecek şirketler arasında yer aldığını, yabancıların çok sevdiği kağıtlardan biri olduğunu paylaştı. Temettü veririmliliğinden dolayı uzun süreli elinde tutanların olduğunu, fakat son süreçte ciddi bir düşüş trendi baskısına girdiğini belirtti.

Mevcut seviyelerin taban seviyeler olabileceğini aktaran Ekeke, uzun ve orta vadede bir sıkıntı olmayacağını sözlerine ekledi.

Düşüş trendinin kırılması için şirketin bir haber akışına ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın