Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmandan Aselsan ve Pegasus Yorumu Geldi! Kritik Seviyeler Ne?

Piyasalarda seçimin etkisiyle sancılı bir süreç kendini gösterirken uzmandan hisse değerlendirmesi geldi. Kritik seviyeler ne? İşte detaylar;
Uzmandan Aselsan ve Pegasus Yorumu Geldi! Kritik Seviyeler Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da uzun süredir devam eden stres seçimin ikinci tura kalmasıyla katlanarak devam etti. BIST 100 endeksinde aşağı yönlü hareketler kendini gösterirken yatırımcılar da güvenilir, hikayesi olan ve hala ucuz sayılabilecek hisseleri seçmeye gayret ediyor.

Meydana gelen sert düşüşler negatif olarak algılansa da bazı analistler mevcut seviyelerin alım için çok güzel bir fırsat olduğunu belirtiyor. Özellikle uzun vadeli yatırımcıların seçimden önceki düşüşleri yakalayıp seçimden sonra beklenen yükselişte kar edebileceği ifade ediliyor.

İnfo Yatırım Araştırma Müdürü İsmail Güner, yatırımcıların yakından takip ettiği bazı hisseleri değerlendirdi.

Pegasus

Güner, Pegasus Hava Yolları’nın (PGSUS) piyasaya göre dirençli hisselerden biri olduğunu aktardı. Şirketin 2023’ün ilk bilanço döneminde zarar açıkladığını (598 milyon TL) hatırlattı.

Türk Hava Yolları (THYAO) ve Pegasus’u karşılaştıran Uzman, THYAO’nun çok daha proaktif olduğunu söyledi. Geçen yıl yükseliş döneminde Pegasus’un daha zayıf hareket ettiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Pegasus’ta 455 TL’nin önemli bir direnç seviyesi olduğunu, hissenin 60 ve 200 günlük ortalamanın arasına sıkıştığını dile getirdi. Bunun seçim stresinden ve riskli süreçten kaynaklandığını kaydetti.

Hissenin 600 TL’ye doğru yükselebilmesi için 460 TL’nin kırılması gerektiğini sözlerine ekledi. Negatife doğru sevk edecek seviyenin de 397 TL olduğunu paylaştı.

PGSUS, günlük yüzde 1 düşüşle 409,5 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 6,4, aylık ise yüzde 14,3 değer kaybı gerçekleşti.

Aselsan

İsmail Güner, yatırımcıların ilgisinin yoğun olduğu bir diğer şirket olan Aselsan’ı (ASELS) da değerlendirdi. Şirketin 3 aylık bilançoda 2,2 milyar TL kar açıkladığını, şirketin almış olduğu ihalelere bakıldığında bunun çok güçlü bir rakam olmadığını belirtti.

Uzun süredir hissede BIST 100 endeksine göre daha sert bir düşüş görüldüğünü, hissenin 200 günlük ortalamanın altında kaldığını aktardı.

Hissede 45 TL seviyesinin kırılıp kırılmayacağına bakılması gerektiğini, aşağı yönde ise 40 TL’nin önemli bir destek olmaya devam ettiğini ifade etti. Uzman, hissede yeni diplerin oluşmasını gerektirecek bir satışın gelmesi olasılığının düşük olduğunu kaydetti.

ASELS, günlük yüzde 1 değer kaybıyla 40,8 TL’ye geriledi. Hissede haftalık yüzde 4,7, aylık yüzde 19,8 düşüş görüldü. Yıllık kazanç ise yüzde 80 düzeyinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın