Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman THYAO ve ASTOR’u Yorumladı! Tahminler Ne?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 5000 puanın üzerinde seyrederken İsmail Güner THYAO ve ASTOR'u yorumladı. Kritik seviyeler ne?
Uzman THYAO ve ASTOR’u Yorumladı! Tahminler Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılbaşından beri sergilediği negatif performansıyla yatırımcısını üzen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksine ait şirketlerin büyük bir çoğunluğu negatifi gösterdi. Seçimler yaklaştıkça artan stres ve belirsizlik yabancı yatırımcıların uzaktan izlemeyi tercih etmesine neden oldu.

Söz konusu süreçte deprem felaketinin yaşanması da piyasaları derinden etkileyen faktörler arasına adını yazdırdı. Uzmanlar bu süreçte sıklıkla geleceğe yönelik potansiyel taşıyan güvenilir şirketlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz hafta 4600 – 4700 puanlara kadar düşen BIST 100 endeksi, 10 Nisan ile başlayan haftaya 5000 puan üzerinde giriş yaptı. Uzmanların kritik olarak kabul ettiği 5000 puana ulaşılması borsada iyimser bir havanın oluşmasına neden oldu.

İnfo Yatırım Araştırma Müdürü İsmail Güner, Türk Hava Yolları (THYAO) ve Astor Enerji’yi (ASTOR) yorumlayarak kritik seviyelere dikkat çekti.

Türk Hava Yolları

Uzman THYAO, ASTOR ve GUBRF’yi Yorumladı! Potansiyel Var mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

3 Nisan’da 116 TL’ye kadar düşen Türk Hava Yolları (THYAO), endeksteki yükselişten güç alarak 132,8 TL’ye kadar çıktı. Günlük yüzde 0,5 değer kaybeden THYAO, haftalık yüzde 10,5 kazandırırdı. Hissede yıllık kazanç oranı yüzde 270’i gösteriyor. Yılın en düşük seviyesi 35 TL, en yüksek seviyesi 156,4 TL olarak kaydedildi.

İsmail Güner, BIST 100 endeksinde uzun zamandır bir düzeltme hareketi görüldüğünü, hisselerde de benzer hareketlere şahit olduğunu söyledi. Yaklaşık 3 aydır bu hareketlerin devam ettiğini paylaşan Güner, “Dördüncü düzeltme dalgasının sonuna doğru geliyor olabiliriz.” dedi.

Bu dönüş hareketlerinin hem hisse senetlerinde hem de endekste yeni bir yükseliş trendine işaret edebileceğini dile getirdi.

THYAO’da sürekli bir toplama hareketinin dikkatini çektiğini, düşük para çıkışlarıyla hisseler düşerken yükselişlerde ciddi bir para girişi olduğunu kaydetti. Şirketin endekse paralel hareket ettiğini, hatta yükselişlerde endeksten bir adım daha önde olduğunu ifade etti.

132 TL’nin altına inilmediği sürece 150 TL’den daha yükseğe doğru bir hareketin olabileceğini paylaştı. Orta vadede THYAO taşımanın tam vaktinin olduğunu söyledi.

Yaz mevsiminin de göz önünde bulundurulması gerektiğini, havacılık şirketlerinin işlerinin en iyi gideceği dönem olduğunu belirtti.

Astor Enerji

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Geçtiğimiz hafta 46 TL’ye kadar düşen Astor Enerji (ASTOR), Pazartesi günü endeksin yükselişinden güç aldı. Geçtiğimiz günlerde artış gösteren ASTOR, bugün günlük yüzde 1,6 kayıpla 55,8 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık kazanç yüzde yüzde 5,7, aylık yüzde 8,7, yıllık ise yüzde 312 seviyesinde.

Güner, ASTOR’un çok başarılı, müthiş bir şirket olduğunu, rakibinin yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

Şirketin ciddi ve sürdürülebilir bir karlılığa sahip olduğunu ifade etti. Uzman, “Siz ne yaparsanız yapın, ASTOR’un ürünleri olmadığı sürece istediğiniz santrali kurun. Bir işe yaramıyor.” ifadelerini kullandı. Sektörün bu tarz iş yapacak şirketlere mecbur olduğunu vurguladı.

ASTOR’un hem ihracat yaptığını hem de yurt içinde güzel işler sergilediğini paylaştı. Fakat bu tarz şirketlerin çok yüksek çarpanlarla fiyatlandığını, hedefe bir kere hızlı bir şekilde yükselip daha sonra 3-4 ay yatay hareket ettiğini dile getirdi. Bunun bir sindirme ve dinlenme dönemi olduğunu bildirdi.

Şirketin hisselerinin yeni zirve yapmasından dolayı volatil hareketler görüldüğünü, dalgalanmaların devam edeceğini aktardı. Yukarıda 64 TL, aşağıda ise 50 TL seviyesi arasında bir zikzak çizileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın