Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Konuştu: Borsaya Getirilecek Vergi için Endişelenmeli mi?

Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, konuk olduğu programda borsaya vergi gelmesi konusundaki düşüncelerini aktardı. Detaylar haberde;
Uzman Konuştu: Borsaya Getirilecek Vergi için Endişelenmeli mi?
HABER GİRİŞ

Bir süredir gündemi meşgul eden borsada ve kripto paralarda yapılan işlemlerden vergi alınacağı söylentisiyle ilgili bugün yeni gelişmeler yaşanıyor. Habertürk kaynaklı haberde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para yatırımlarına on binde 4, Borsa İstanbul yatırımlarına ise on binde 2 oranında işlem vergisi getirilmesinin planlandığı ifade edildi.

Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, bugün konuk olduğu bir televizyon programında borsaya vergi gelmesi konusundaki düşüncelerini aktardı.

“Borsada Halihazırda Birçok Vergi Var”

Şu an için bu konuda resmi bir bilgi olmamasının piyasa üzerinde gölge ve baskı yarattığına dikkat çeken isim, halihazırda borsada birçok noktada stopajın olduğuna değindi.

Konuyla ilgili açıklamasında, “Mesela yatırımcı temettü geliri elde ediyorsa yüzde 10 stopaja tabi. Hisse senedi yoğun olmayan fonlarda stopaj var. Menkul kıymet yatırım ortaklıkları hisse senedinde bir gelir oluştuysa yine bunlarda stopaj var. Mayıs ayında düzenleme yapıldı ve mevduat gelirinde vadede uzun dönemi teşvik edecek şekilde bir vergi getirildi.” ifadelerini kullandı.

Kuru, bir yandan sektör temsilcilerinin piyasaya baskı getireceğinden dolayı bunu pek istemiyor olduğunu, diğer yandan da mali politikaların ortada olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasının devamında, “Açıkcası en kötüsü bu günler. Belli olduktan sonra bu baskı bir şekilde kalkacaktır. Sayın Şimşek ve ekonomi yönetimi Türk lirası varlıklar üzerinden tasarrufları teşvik edecek bir üst başlıkla işleri yürüttüğü için piyasayı ağır anlamda bozacak bir düzenleme beklemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Vergilendirmenin nasıl olabileceğini detaylandıran isim, gelir üzerinden bir stopaj veya işlem hacmi üzerinden bir vergi gelebileceğini söyledi.

“Endişe Duymaya Gerek Yok”

İşlem hacmi üzerinden gelecek olursa büyük ihtimalle yüz bindelerle ifade edilen alım satım vergisi geliyor olacağını veya büyük ihtimalle üçer aylık donemlerde mahsuplaşmak uzere stopaj geleceğini bildirdi.

Sözlerinin sonunda ise her şekilde oranların piyasayı bozacak veya yatırımcıyı buralardan kaçıracak seviyelerde olmasını beklemediklerini ve bu konuda bir endişe duymadıklarını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.