Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman İsim: Bu Olursa Ethereum Fiyatı 2 Bin Doların Üzerine Çıkar

Piyasa değeriyle en büyük altcoin olan Ethereum'un fiyatı 2 bin dolar seviyesinin üzerine nasıl çıkabilir? Ünlü analist yanıt verdi...
Uzman İsim: Bu Olursa Ethereum Fiyatı 2 Bin Doların Üzerine Çıkar
HABER GİRİŞ

Piyasa değeriyle en büyük altcoin konumundaki Ethereum’un (ETH) fiyatı 2 bin dolar seviyesinin altındaki hareketlerini sürdürüyor. Ünlü bir analiste göre ise bazı şeylerin gerçekleşmesi durumu değiştirebilir ve fiyatın yükselmeye başlamasını sağlayabilir.

Kripto analisti Best Owie, kripto para birimi için mevcut durumda en dikkate değer gelişmelerin başında, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan çoklu borsa yatırım fonları (ETF) başvuruları olduğunu vurguladı.

Bir Ethereum ETF’si Ne Zaman Onaylanacak?

Ethereum vadeli ETF’leri konusu, özellikle Bitcoin vadeli ETF’lerinin 2021 yılından bu yana SEC’den birden fazla onay almasının ardından gündeme daha fazla gelmeye başladı. Ancak, ilk Bitcoin vadeli ETF’sinin onaylanmasından iki yıl sonra bile, düzenleyici kurum henüz bir Ethereum vadeli ETF’sini onaylamış değil.

Bu duruma rağmen, yatırım firmaları yılmadı ve Ethereum vadeli ETF’leri için başvuruda bulunmaya devam ettiler. Grayscale başvurusunu düzenleyici ile yeniden doldurduktan sonra SEC ile şu anda toplam altı ETH vadeli ETF başvurusu bulunuyor. Grayscale’e ek olarak, VanEck, ProShares, Volatility Shares, Bitwise ve Roundhill’in komisyonda bekleyen başvuruları mevcut.

Bu kadar çok başvuru, SEC üzerinde ülkede ticaret için ilk Ethereum vadeli ETF’yi onaylaması için baskıyı giderek artırıyor. Pek çok kaynağa ve uzmana göre ilk ETF’nin ticaret için onaylanması çok uzun sürmeyebilir.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Düzenleyici, daha önce ilgili taraflardan ETH ETF’lerine başvuru ile ilgili faaliyetleri durdurmalarını istemişti. Bununla birlikte, yeniden yapılan başvurular ve yeni başvurular, SEC’in nihayet başvuruları incelemeye ve değerlendirmeye hazır olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Bir ETF Onaylandığında Ne Olur?

İlk Bitcoin vadeli ETF’sinin onaylandığı 2021 yılında BTC’nin fiyatı büyük ölçüde arttı ve fiyat, sadece bir ay sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Best Owie’ye göre ETF’ler, bir varlığa daha fazla hacim getirmeye yardımcı olan bir araçtır ve bir ETH ETF’si onaylanırsa, ETH’nin fiyatının artması beklenir. Bu, yeni hacim ve ilginin yanı sıra beraberinde gelen coşkunun bir kombinasyonunun sonucu olacaktır. Bir ETF onayı, muhtemelen ETH fiyatını psikolojik sınır haline gelen 2 bin doların üzerine çıkaracak ve bu durum, kripto para birimi için başka bir boğa rallisini tetikleyecektir.

Analist, şu anda tüm gözlerin, Ethereum vadeli ETF’leri için bir yeni dosyalama ve dört yeniden dosyalamanın aktif hale geldiği 16 Ekim 2023 tarihine çevrildiğini de belirtti.

Bu arada, Bloomberg’in popüler analistleri James Seyffart ile Eric Balchunas, kısa süre önce Bitcoin spot ETF’lerine dair kaleme aldıkları raporda, bu yıl içinde SEC’in bir Bitcoin spot ETF kabul etme ihtimalinin yüzde 65 olarak görüldüğünü belirtmişlerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.