Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Cevapladı: Olumlu Gelişmelere Rağmen ADA Neden Düşüyor?

Ünlü analist, geliştirme faaliyetleri ve işlem hacmindeki artışa rağmen Cardano fiyatının neden düştüğünü araştırdı. Detaylar haberde;
Uzman Cevapladı: Olumlu Gelişmelere Rağmen ADA Neden Düşüyor?
HABER GİRİŞ

Piyasanın önde gelen altcoinlerinden Cardano’nun (ADA) fiyatı Eylül 2021’den bu yana düşüş eğiliminde ve daha yüksek seviyelere çıkmak için etkili bir girişimde bulunabilmiş değil. Bu ısrarlı aşağı yönlü harekete, işlem hacminde istikrarlı bir yükseliş ve geliştirme faaliyetlerinde hızlı bir artış eşlik ediyor.

Kripto analisti Akash Girimath, ADA fiyatının güncel durumunu, göstergelerini ve fiyatı nelerin beklediğini analiz etti. İşte analistin görüşleri ve tahminleri…

Cardano Fiyatının Konsolidasyondan Çıkması Gerekiyor

Cardano fiyatı, haber yazımı itibarıyla 0,2485 dolardan işlem görüyor ve 0,25 dolarlık temel destek seviyesinin üzerinde bir dip oluşturmaya çalışıyor. Bu alan, son sekiz ayda düşüş eğilimi gösteren ADA’yı bir değil iki kez destekledi ve mevcut yeniden test, üçüncü oldu.

Burada yaşanacak hızlı bir sıçrama, ADA’nın Haziran 2022’den bu yana olduğu gibi daha düşük bir tepe üretmesine neden olabilir.

Cardano fiyatı, yukarıda bahsedilen düşük zirveleri birbirine bağlayan düşen trend çizgisini aşarsa ADA boğaları heyecanlanabilir. Bu engelin başarılı bir şekilde destek tabanına çevrilmesi, akıllı sözleşme tokenını 0,4019 dolarlık başka bir kilit direnç seviyesinin önüne koyacaktır.

GCM Yatırım Banner

Yukarıda belirtilen seviyenin yeniden test edilmesi ADA için yüzde 63’lük bir kazanç oluşturacaktır.

ADA için Zincir Üstü Göstergeler Durgun Kalıyor

İşlem hacmi ve geliştirme faaliyeti dışında diğer zincir üstü ölçümler herhangi bir iyileşme belirtisi göstermiyor ve bu da ADA’nın düşüş eğilimini daha da artırıyor.

Santiment ADA İşlem Hacmi Grafiği
Kaynak: Santiment

Son altı ayda görülen işlem hacmindeki tutarlı artış, zincir üzerinde büyük bir aktiviteye işaret ediyor. Şu anda bu gösterge 1,72 milyar ADA seviyesinde bulunuyor ve Mart 2023’teki yaklaşık 750 milyon ADA’ya kıyasla yüzde 129,33’lük bir büyümeye işaret ediyor.

Ayrıca, ADA’nın geliştirme faaliyetinde 20 Temmuz ile 12 Eylül arasında büyük bir büyüme görüldü. Genel olarak, büyük sürümlerden veya ağ yükseltmelerinden önce geliştirme faaliyetlerinde ani bir artış görülür. Yatırımcılar genellikle bu artışı yükseliş işaretiyle ilişkilendirir. Ancak mevcut piyasa durumu göz önüne alındığında, geliştirme faaliyetlerindeki artışın ADA fiyatını yukarı çekmesi pek mümkün görünmüyor.

Santiment ADA Geliştirme Faaliyeti 12 Eylül
Kaynak: Santiment

ADA Fiyatındaki Düşüş Neden?

IntoTheBlock’un In/Out of the Money (Para Giriş/Çıkış) grafiğinde görüldüğü gibi, yatırımcıların yaklaşık yüzde 4’ü “In the Money”, yüzde 0,32’si ise “At the Money” ve yaklaşık yüzde 95,69’u “Out of the Money” pozisyonunda bulunuyor.

In/Out of the Money göstergesi, her bir cüzdanın elinde tuttuğu tokenlerın ortalama maliyetini mevcut fiyatla karşılaştırarak tokenlerın sahipleri arasındaki dağılıma ilişkin bir görünüm sunmaktadır. Mevcut fiyat, ortalama maliyetten yüksek seviyede ise adres “in the money” olarak değerlendirilir. Aksi durumda, mevcut fiyat, ortalama maliyetten düşükse adres bu kez “out of the money” olarak isimlendirilir.

ADA In Out of Money Göstergesi 12 Eylül
Kaynak: IntoTheBlock

Yatırımcılar, “out of the money” sahiplerini daha fazla görselleştirmek için IntoTheBlock’un Küresel Para Girişi/Çıkışına (GIOM) göz atabilirler. Bu gösterge, 0,2640 dolar, 0,3182 dolar ve 0,3942 dolar seviyesindeki üç büyük balina yatırımcı kümesini gösteriyor. Bu ilgili kilit engellerde, 263.000, 482.000 ve 481.000 adres tarafından satın alınan 4,40 milyar, 5,52 milyar ve 8,82 milyar ADA, Cardano’nun mevcut fiyatına göre zararla tutuluyor.

Dolayısıyla 0,2640 dolar, 0,3182 dolar ve 0,3942 dolar dirençlerinin üstesinden gelmeye yönelik herhangi bir girişim, muhtemelen başa baş noktasına ulaşmaya çalışan bu yatırımcıların satış baskısında önemli artışlarla karşılanacak. Bu nedenle, ADA’ya mevcut seviyeden long pozisyon açan yatırımcıların, bu seviyeleri önemli kar alma seviyeleri olarak değerlendirmeleri gerekiyor.

Büyük Cüzdan Sahipleri Satış Baskısı Yaratıyor

Buna bağlı olarak ADA’nın daha yüksek toparlanamamasının nedeni, ekosistemde büyük cüzdan sahiplerinden kaynaklanan satış baskısıdır. Ancak Cardano fiyatının mevcut konumu göz önüne alındığında, 0,25 dolarlık destek seviyesi korunursa ve boğalar geri dönerse kısa vadeli bir yükseliş mümkün olabilir.

Öte yandan, Cardano fiyatı yukarıda belirtilen seviyeyi üç günlük zaman diliminde bir direnç alanına çevirirse, bu daha düşük bir dip oluşturacak ve toparlanma rallisi tezini geçersiz kılacaktır. Böyle bir durumda GIOM, bir sonraki temel desteğin 0,0995 dolar olduğunu ve yaklaşık 160.000 adresin 1,55 milyar ADA satın aldığını gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.