Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman: Balina Hareketliliği Optimism Fiyatını Neden Etkilemiyor?

Uzman isim, Optimism pazarındaki balina hareketliliğine rağmen fiyatın neden toparlanamadığını araştırdı. Detaylar haberde;
Uzman: Balina Hareketliliği Optimism Fiyatını Neden Etkilemiyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasa değeriyle en büyük 39. kripto varlık konumundaki Optimism (OP) fiyatı, kripto para piyasasındaki genel eğilimin aksine son birkaç gün içinde herhangi bir toparlanma kaydedemedi. Altcoin fiyatı, Ağustos ile Eylül ayları boyunca düşüş trendi içinde kaldı.

İlgi çekici bir şekilde, bu fiyat hareketi yatırımcıların davranışlarında herhangi bir düşüş eğilimi yaratmadı ancak bir toparlanmanın gerçekleşmesini de zor hale getirdi.

OP Fiyatı Düşüş Eğilimini Koruyor

Kripto stratejisti Aaryamann Shrivastava, haber yazımı esnasında 1,29 dolar civarında işlem gören altcoinin fiyatının, neredeyse tüm Eylül ayı boyunca 50, 100 ve 200 günlük üstel hareketli ortalamaların (EMA) altında kaldığına dikkat çekti.

Şu anda 50 günlük EMA’nın, 1,36 dolarlık direnç seviyesiyle birleşmiş durumda olduğunu ve bunun OP’nin bu düşüş eğilimini kırmasını zor hale getirebileceğine işaret ettiğini ifade etti.

Düşüş ve Yükseliş Yönünde Bu İki Seviyeye Dikkat Çekti

Mevcut durumun, göreceli güç endeksi (RSI) de 50,0 nötr çizgisinin altında olduğu için OP’nin düşüşünü sürdürme olasılığını artırdığını, böyle bir durumda, 1,06 dolar seviyesine kadar düşüşün çok uzak bir ihtimal olmadığını belirtti. Bu destek seviyesinin kaybedilmesinin altcoin yatırımcıları için oldukça yıkıcı olabileceği uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte, bir geri sıçramanın OP fiyatında bir toparlanmaya yol açabileceğine, hatta potansiyel olarak altcoini yukarıda belirtilen direnç seviyelerini aşmaya itebileceğine de değindi. OP’nin 1,3 dolar seviyesini bir destek tabanına çevirmesi halinde düşüş senaryosunun geçersiz kılınacağını ifade etti.

OP 04 Ekim 2023 Fiyat Seviyeleri
Kaynak: TradingView

Balinalar Düşük Fiyatlara Güveniyor

Shrivastava, altcoin pazarındaki balinaların son iki aydır OP biriktirerek mevcut piyasa koşullarından en iyi şekilde yararlandığından da bahsetti. 10.000 OP ile 10 milyon OP arasında varlık bulunduran adreslerin, 1 Ağustos ile bugün arasında 150 milyon OP’lik bir artış kaydettiğinin ve bunun oldukça büyük bir birikim olduğunun bilgisini verdi.

Fiyatın 1,36 doların üzerine çıktığında balinaların önemli miktarda kar elde etmesinin kaçınılmaz olduğunu söylerken fiyatın yükselişe geçmesinden önceki bir diğer zorluğun, kısa vadeli düşünen tüccarların sayısının artması olduğunu bildirdi.

Optimism Balina Hareketleri Grafiği
Kaynak: Santiment

Eylül ve Ekim ayları arasında kısa vadeli yatırımcı (varlıklarını bir aydan kısa süre elinde tutanlar) sınıfındaki OP sahiplerinin hakimiyetinde yüzde 8’lik bir artış görüldüğüne dikkat çeken analist, varlığı ani satışlardan kaynaklanan fiyat düşüşlerine karşı savunmasız hale getirebileceğinden bu yatırımcı türünün artmasının olumlu bir durum olmadığını ifade etti.

Şu anda kısa vadeli yatırımcıların tüm OP sahiplerinin yüzde 21’ini oluşturmasının, fiyatı benzeri görülmemiş bir dalgalanmaya karşı hassas hale getirmekte olduğunu sözlerine ekledi. Analist, bu nedenle, düşük fiyatlardan kar elde etmek için balinalar gibi hareket etmek isteyenlerin, kısa vadeli yatırımcıların davranışlarına dikkat etmelerini tavsiye etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın