Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzman Altın için Konuştu: Bu Gerçekleşmeden Yükselemez

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Candaş Atalay, altın fiyatlarındaki hareketliliğe dikkat çekti ve FED’in faiz politikasında değişim olmadan ciddi bir yükseliş olamayacağını söyledi. İşte detaylar;
Uzman Altın için Konuştu: Bu Gerçekleşmeden Yükselemez
HABER GİRİŞ

Milyonlarca yatırımcı, uzun süredir 2400 – 2500 TL arasında sıkışan ve bu aralıktan çıkmaya çalışan gram altın fiyatlarının 2024’ün kalanında nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyor. Jeopolitik gerilimlerin etkisiyle dalgalı hareket eden altın fiyatları için ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimi bekleniyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Candaş Atalay, A Para’da yaptığı değerlendirmede büyük resme bakıldığında altın fiyatlarında ciddi bir geri çekilmenin öne çıktığını söyledi.

Sarı metalde akışı belirleyecek senaryonun kuşkusuz FED olduğunun altını çizen Atalay, faiz politikasında bir değişiklik olmadan altın fiyatlarında kalıcı ve istikrarlı bir yükselişin mümkün olmadığını vurguladı.

Uzman Altın için Konuştu: Bu Gerçekleşmeden YükselemezKaynak: Paratic Piyasalar

Son dönemde altındaki hareketlerin jeopolitik gelişmelerden kaynaklandığını ifade eden uzman, yaklaşık 24 aylık veriye bakıldığında Avrupa ve Kuzey Amerika tarafında altına dayalı yatırım fonlarına girişlerin son derece zayıf olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Çin’in tek başına altın piyasasını sürüklediğini belirten Atalay, Çin Merkez Bankası’nın ve hane halklarının yoğun bir şekilde altın alımı yaptığını paylaştı. Ons altının 2000 dolar üzerinde tutunmasının en büyük nedeninin Çin’deki talep ve jeopolitik riskler olduğunu aktardı.

Yatırımcıların yorumlarını yakından takip ettiği İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada altında Temmuz’dan sonra yükseliş dalgasının görülebileceğini belirtmişti.

ABD Merkezli yatırım bankası Bank of America (BofA), 24 Haziran’da paylaştı raporda ons altının 12 ila 18 ay içerisinde 3 bin dolar düzeyine ulaşabileceğini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın