Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uyuşturucu İddialarına CHP’den Suç Raporu Resti Geldi

CHP, iktidar cephesinin yalanladığı uyuşturucu iddialarına resmi verileri dahil etti. İktidarın “ispatlayın” restine karşılık CHP suç raporu hazırladı.
Uyuşturucu İddialarına CHP’den Suç Raporu Resti Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun metamfetamin üzerinden hedef aldığı iktidarın kara paraya bulaştığı iddiaları gündemde yerini korurken, ana muhalefet partisinden yeni bir hamle geldi. İktidar cephesi, söz konusu suçlamaları yargıya taşıdığı ve Kılıçdaroğlu’nun iddialarını kanıtlaması gerektiği yönünde savunma yaptıktan sonra CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan ‘suç raporu’ resti geldi.

CHP’li Başarır, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) 2020 ve 2021 yılları arasındaki verilerini baz alarak “Türkiye’de Mali Suçların ve Benzer Suçların Durumu” başlıklı rapor hazırladı. Raporda uyuşturucu madde ticareti ve suçlarına ilişkin resmi veriler yer aldı.

Uyuşturucu ticaretinde “Sinekler yakalanıyor ama bataklık kurutulmuyor” diyen Başarır, hazırladığı suç raporunda uyuşturucu ticareti suçu kapsamında artan soruşturma sayısına dikkat çekti.

CHP’li Milletvekili, 2020’de uyuşturucu ticaretinden 98 bini aşkın soruşturma açılırken, bu sayının 2021’de 117 bini geçtiğini bildirdi.

Kovuşturmaya gerek yoktur kararı verilen soruşturmaların 2020’de yaklaşık 25 bin iken, 2021’de 30 bini geçtiğini paylaştı. 2020’de açılan dava sayısının yaklaşık 501 bin, 2021’de ise 58 bin olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Başarır, “Yine bir enteresan bir istatistik daha 2021 yılında 263 bin 650 adet uyuşturucu madde bulundurmak veya uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmaktan soruşturma başlatılmış, 105 bin 826 adet dava açılmıştır. Şüpheli sayısının da toplamda 231 bin 652 kişi olduğu gözükmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

“Türkiye’de Kara Para Boyutuyla İlgilenen Kimse Yok”

Türkiye’nin 2020 yılında 2573 adet kokain olayına şahit olduğunu ve toplamda 1961 kilo kokain ele geçirildiğini hatırlatan Başarır, “Uyuşturucu ticaretinden elde edilen kara paradır. Bununla elbette MASAK, mahkemeler ve savcılar ilgileniyor. Peki 2020 ve 2021 yılında bu kadar uyuşturucu ticaretinden yargılanan varken MASAK ne kadar bildirimi incelemiş?” şeklinde soru yöneltti.

MASAK’ın 2020 yılında yalnızca 61 bildirimi, 2021 yılına gelindiğinde ise 88 bildirimi incelediği cevabını verdi. Başarır, “Bu durum tam bir rezalettir. Bu tablodan anlaşılacağı üzere Türkiye’de bu işin kara para boyutu ile ilgilenen kimse yok” dedi.

“En Tepedeki Uyuşturucu Baronlarına Hiç Kimse Dokunmuyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’den gelen uyuşturucu iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada gerekli birimlerin çalışmalarını yaptığını, Kılıçdaroğlu’nun kurumları zan altında bıraktığını savunmuştu.

Başarır’ın hazırladığı suç raporunda ise uyuşturucu ticaretine konu olan torbacı, kullanıcı gibi kimselerle mücadele edildiği ancak “en tepedeki uyuşturucu baronlarına hiç kimsenin dokunmadığı” şeklinde ifade yer aldı.

CHP’li vekil, uyuşturucu ticaretinde hiyerarşinin üzerindekilere kimsenin müdahale etmediğini söyleyerek, “Bataklığı kurutmadığın müddetçe çözüm üretmek mümkün değildir. Neden bataklığı kurutmuyorsunuz?” şeklinde çıkışta bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.