Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

USTR Duyurdu: Çin’e Gümrük Vergisi Muafiyeti Süresi Uzatıldı

ABD, Çin'den ithal edilen ürün kalemleri ve Kovid-19 ile ilgili ürünlerin kategorisine yönelik gümrük vergisi muafiyetlerinin süresinin uzatıldığını duyurdu. Detaylar;
USTR Duyurdu: Çin’e Gümrük Vergisi Muafiyeti Süresi Uzatıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği Ofisi (USTR), ülkenin eski Başkanı Donald Trump döneminde uygulanan gümrük vergilerinden muaf tutulan ancak muafiyet süresi 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla dolacak bazı ürünlere yeniden istisna getirildiğini duyurdu.

USTR’den yapılan yazılı açıklamada, Çin’den ithal edilen 352 ürün kalemi ve Kovid 19 ile ilgili 77 ürün kategorisine yönelik gümrük vergisi muafiyetlerinin süresinin 31 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılmasının kararlaştırıldığı iletildi.

Söz konusu tarifelerden muaf tutulan ürün kalemleri arasında şunlar yer alıyor: Elektrik motorları, kimyasallar, bazı araba parçaları ve diğer tüketim malları.

Kovid 19 pandemisiyle ilişkili olan yüz maskeleri, eldivenler ve el dezenfektanları gibi bazı tıbbi ürünler de tarifelerden muaf tutulan ürün kategorileri arasında yer alıyor.

Ülkede önceki Başkan Donald Trump döneminde, Pekin yönetiminin rekabete aykırı sanayi teşvik politikaları öne sürülmüş ve 2018 yılında Çin’den ithal edilen bazı ürünlere ilave gümrük tarifesi uygulanmasına karar verilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.