Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Usta Maaşı Genel Müdürü Geçti! Rakamlar Şaşırtıcı

Gençlerin emek yoğun işlere olan talebinin azalması, işçi sıkıntısını artırırken mavi yakalılara olan talep iyice arttı. Maaşlar ise dudak uçuklatıyor. 
Usta Maaşı Genel Müdürü Geçti! Rakamlar Şaşırtıcı
HABER GİRİŞ

Asgari ücretteki artışın son yıllarda çok fazla olması, mavi ve beyaz yakalı çalışanlar arasındaki makasın daralmasına yol açtı. Bir başka deyişle üniversite mezunu birinin aldığı maaş ile ilkokul mezunu birinin aldığı maaş arasındaki fark azaldı.

Bunun yanında birçok sektörde nitelikli işçi sorununun yaşanması, mavi yakalılara olan talebi artırdı. Bu nedenle, 2024 yılının mavi yakalıların altın çağı olacağı düşünülüyor.

Ustaların maaşlarının genel müdürleri bile solladığı, şirketlerin ara eleman kadrolarını kaybetmemek için yüksek maaşlar vermeye başladığı ve bir elektrik şefi, kaynak ustası, kalıpçının aylık kazancının 100-150 bin lirayı bulduğu belirtiliyor.

Bir İnşaat İşçisi Aylık 70-80 Bin Lira Kazanıyor

Mavi yakalıların aldığı maaşlar dudak uçuklatan cinsten. Bir inşaat işinde çalışan ustanın 60 bin lira aldığı, mesailer de eklenince bu rakamın 70-80 binlere ulaştığı aktarıldı. Bir vinç operatörü ise aylık 150 bin lira kazanabiliyor.

Sabah’ın haberine göre ustalar artık sabit bir işte çalışmak yerine günlük ve haftalık yevmiyeli işleri tercih ediyor. Bu şekilde kazançlarını 3-4 kat artırmayı başarabiliyorlar. İŞKUR verilerine göre açık iş pozisyonunda en çok aranan meslekler imalat, perakende, inşaat ve konaklama-yiyecek sektörü olarak dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner

ATO Başkanı Gürsel Baran, üniversitelerden her yıl mezun olan yüzbinlerce gencin aradığı işi bulamadığı gibi, işverenlerin de aradığı elemanı bulamadığını söyledi. “Ücretten sigorta primine, askerlikten sağlık giderlerine verilecek teşviklerin, reel sektörün kronik hale dönüşen ara eleman sorununun çözülmesinde etkili olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.