Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USK’dan Olağanüstü Toplantı Kararı! Süt Arzı Daralıyor

Süt ve süt ürünleri fiyatları artarken üreticiler de maliyetlerin arttığına dikkat çekiyor. Keskin, konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
USK’dan Olağanüstü Toplantı Kararı! Süt Arzı Daralıyor
Yorum

Türkiye’de raflarda neredeyse her gün değişen fiyatlara karşı tepkiler büyürken bir ihtiyaç olarak sayabileceğimiz süt ve süt ürünleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Süt arzındaki gerileme ve yükselen fiyatlarla ilgili gelişmeler neticesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı alarma geçti.

Üretici ve sanayicilerle yapılan toplantılar sonucunda Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) 31 Ocak Salı günü olağanüstü toplanmasına karar verildi.

Hayvancılıkta maliyetler yükselirken USK’nin odağında yem fiyatlarındaki artış, çip süt tavsiye fiyatı ve destekleme primi yer alıyor.

Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Başkanı Tevfik Keskin, konuyla ilgili açıklamalar yaptı. USK’nın Salı günü toplanacağını onaylayarak üreticinin sırtlandığı maliyetin gerçek manada hesaplanması ve tablonun açıklanması gerektiğini söyledi. Kendilerinin yaptığı maliyet hesabına göre şu an üreticinin eline net geçmesi gereken çiğ süt satış fiyatının en az 12 TL olması gerektiğini vurguladı.

Bakanlıktan yetkililer, ideal olan çiğ/süt yem paritesinin 1.4 olmasını savunuyor. Keskin, sanayicilerin çiğ süt fiyatlarını zincir marketleri gerekçe göstererek baskılamaya çalıştığını ifade etti. 2023’ün başından beri hayvan yemine gelen zamların görmezden gelinmemesi gerektiğini paylaştı.

Çeşidine göre değişmekle birlikte yılbaşından beri süt yemi fiyatlarına yüzde 8-9 arasında zam geldiğini, üretici maliyetlerinin artmaya devam ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu