Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

USD/ZAR Güney Afrika’nın İyimser Tahminleriyle Sert Düştü

Güney Afrika hükümetinin yukarı yönlü revize ettiği tahminlerinden destek alan rand, dolar karşısında güçlendi.
USD/ZAR Güney Afrika’nın İyimser Tahminleriyle Sert Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan dolarının Güney Afrika randı karşısındaki değerini yanıstan USD/ZAR paritesi, bugün en çok düşen pariteler arasında ilk sıralarda yer aldı.

Dün en son 15,45 rand seviyesinde işlem gören USD/ZAR, bugünkü seansa yatay başladı. TSİ 08.00’a kadar fazla dalgalanmazken sonrasında yönünü aşağıya çevirerek zayıflama trendine girdi.

TSİ 16.04’te yüzde 1,3 ekside fiyatlanan USD/ZAR’ın hareket aralığı 15,21 – 15,48 rand oldu.
USD/ZAR En Çok Düşen Parite
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Güney Afrika hükümetinin tahminlerini yayımlamasının ardından 15,18’a kadar geriledi. Son verilere göre aylık bazda yüzde 1,5 artıda fiyatlanan USD/ZAR, haftalık bazda yataya geçerken yıllık bazda yüzde 3’e yakın düştü.

Güney Afrika hükümeti bugün bütçe açığı ve borç tahminlerini aşağı yönlü revize ederken 2021’de daha önce Şubat ayında tahmin ettiğinden daha güçlü bir genişleme
öngördü.

Buna göre 2020/21 mali yılında bütçe açığı sonucunu Şubat ayındaki GSYİH’nin yüzde 14 tahmininden GSYİH’nin yüzde 10’una indirdi.

GCM Yatırım Banner

Açık tahminini de GSYİH’nin yüzde 7,8’ine çekti. Önceki tahmin yüzde 9,3’tü. Ekonomik büyüme tahminini de revize eden Güney Afrika hükümeti Şubat ayındaki yüzde 3,3 tahminine kıyasla bu yıl yüzde 5,1 oranında büyüme öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.