Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üreticilere Yapılan Kuraklık Kaynaklı Hasar Ödemesi Açıklandı

TARSİM, eksperlerin saha gözlem çalışmalarının tamamlandığını ve bu yıl 1,2 milyon dekar alanın kuraklık kaynaklı verim kaybı yaşadığını bildirdi.
Üreticilere Yapılan Kuraklık Kaynaklı Hasar Ödemesi Açıklandı
HABER GİRİŞ

İklim değişikliği artık tüm dünyanın ortak sorunu olurken, ülkeler buna çözüm için çalışmalarını hızlandırmış durumda. Kuraklıktan en çok etkilene kesim ise kuşkusuz ki üreticiler. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), üreticilere 2022 yılında yapılan kuraklık ödemesine dair detayları açıkladı.

Buna göre Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamında bu yıl, 3050 köyde kuraklıktan zarar gören 1.2 milyon dekar alan için 366 milyon TL hasar ödemesi yapıldığı belirtildi.

Söz konusu program kapsamında bu yıl, üreticilerin primine yüzde 70 devlet desteği eklendiği açıklandı. Ülke genelinde 151 binden fazla kuraklık verim sigortası poliçesi tanzim edilirken, 2.6 milyon dekar alanın sigortalandığı açıklandı.

366 milyon TL hasar ödemesine karşın, bu yıl sigortalı üreticilerden 72 milyon TL prim alındığı belirtildi.

Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasından Kimler Faydalanabiliyor?

Açıklamada söz konusu sigortadan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerin yararlanabileceği belirtilirken, ürünlerini kuraklık, don, sıcak rüzgâr, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim kayıplarına karşı güvence altına alabildikleri hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında, köyün eşik verim değeri, ortalama verimin yüzde 70’i alınarak hesaplanıyor.

Köyün ortalama verimi ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Tarım Sigortaları Havuzu verileri esas alınarak belirlenen verimi temsil ediyor.

Poliçeler de bu orana göre yapılan hesaplamalar neticesinde belirleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.