Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Üretici Enflasyonundaki Artış Mayıs’ta Yüzde 40,76’ya Geriledi

Türkiye’nin önemli verileri arasında yer alan üretici düzeyindeki fiyatların zaman içerisindeki değişim oranını ölçen üretici enflasyonu açıklandı. İşte detaylar;
Üretici Enflasyonundaki Artış Mayıs’ta Yüzde 40,76’ya Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün Mayıs ayına ilişkin yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verileri yayımlandı. Mayıs raporuna göre üretici enflasyonundaki artış yıllık bazda yüzde 40,76, aylık bazda ise yüzde 0,65 olarak kaydedildi.

TÜİK’in Mayıs ayı verilerinde Yİ-ÜFE bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 40,76, on iki aylık ortalamaya bakıldığında ise yüzde 95,8 oranında yükseldi.

Geçen ay açıklanan Nisan verilerinde yurt içi üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 52,11, aylık bazda ise yüzde 0,81 oranında artış göstermişti.

Yİ-ÜFE Yıllık Değişim Oranı Mayıs Ayı
KAYNAK: TÜİK

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) bugün seçim döneminde doğal gazın ücretsiz olması sebebiyle artış göstermediğine işaret ederek, Mayıs ayına ilişkin iki enflasyon verisi birden açıkladı.

ENAG verilerine göre doğal gazın ücretsiz olduğu senaryoda enflasyon, Mayıs 2023 döneminde aylık bazda yüzde 5,68, yıllık bazda ise yüzde 105,45 oranında arttığını paylaştı.

Doğal gaz ödemelerinin verilere eklenmiş haliyle ise Mayıs ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 7,35, yıllık bazda yüzde 109,01 artış kaydetti.

Sanayinin Dört Ana Sektöründe Yıllık En Fazla Artış Su Temininde Oldu

Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri ne bakıldığında en çok yükseliş yüzde 66,27 ile su temininde görüldü. Sırasıyla yüzde 56,84 ile madencilik ve taş ocakçılığı, yüzde 42,34 ile imalat takip etti.

Seçim döneminde doğal gaz ücretinin alınmamasının da etkisiyle elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında ise yıllık 0,53’lük artış görüldü.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri incelendiğinde ise sırasıyla dayanıksız tüketim malı yüzde 64,92, sermaye malı yüzde 49,97, dayanıklı tüketim malı yüzde 49,10, ara malı yüzde 35,82 ve enerji ise yüzde 9,62 oranında arttı.

Ana Sanayi Gruplarından Enerjide Aylık 6,67 Azalma Görüldü

Sanayinin dört sektörünün aylık değişimlerine bakıldığındaysa madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 1,66, imalat yüzde 1,26, su temini ise yüzde 0,71 oranında yükseldi. Buna karşılık elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 7,36’lık azalık bildirildi.

Aylık değişimlerde ana sanayi grupları incelendiğinde sermaye malı yüzde 3,09, dayanıklı tüketim malı yüzde 2,57, dayanıksız tüketim malı yüzde 2,57 ve ara malında ise yüzde 1,06’lık artış kaydedildi. Enerjide ise yüzde 6,67’lik azalma görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu