Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uraloğlu: Havacılıkta Hedef 200 Milyon Yolcu

Bakan Uraloğlu, İstanbul’da yaptığı açıklamalarda Ankara-İstanbul arası Süper Hızlı Tren Projesi’nin 2028 yılında tamamlanacağını açıkladı. İşte detaylar;
Uraloğlu: Havacılıkta Hedef 200 Milyon Yolcu
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’da düzenlenen Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu’nda yürütülen projeler hakkında önemli bilgiler verdi. Rusya ve Ukrayna arasında yaşananlara ve Gazze’deki soykırıma değinen Uraloğlu, savaşların önlenmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük gayret sarf ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin stratejik konumuna dikkat çekti ve ulaşım, ticaret koridorları noktasında önemli bir yerde bulunduğunu belirtti. Irak ile diğer bölge ülkeleriyle yürütülen Kalkınma Yolu’nu 1200 kilometrelik Irak’tan başlayıp Ovaköy’den Türkiye’ye gelen ve Türkiye’yi demir yoluyla kat eden ve aynı zamanda 3 tane deniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’deki limanlara bağlayan Kalkınma Yolu’nu hayata geçirmeyi planladıklarını duyurdu.

250 Milyar Dolarlık Yatırım

Ulaştırma ve haberleşme alanında son 21 yıllık süreçte 250 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Bakan, bu zamana kadar ağırlığı karayollarına verdiklerini, ancak bundan sonraki bölümü daha çok demiryolları üzerine yapmayı planladıklarını kaydetti.

Ankara-İstanbul arası Süper Hızlı Tren Projesi’nin 2028 yılında tamamlanacağını duyuran Uraloğlu, 344 kilometrelik mesafenin yaklaşık 80 dakika geçileceğini dile getirdi.

Havacılık sektöründe hedeflerinin 200 milyon yolcu olduğunu, konuyla ilgili gerekli çalışmaların gerek ilave pistler, gerekse ilave terminaller ile yürütüldüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin uzay alanında söz sahibi olduğunu söyleyen Uraloğlu, 2024 yılında kendi ürettikleri milli ve yerli uyduyu Amerika’ya göndererek güçlerini artıracaklarını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.