Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uraloğlu: Avrasya Tüneli’nde Gelir Paylaşımına Geçilecek

Bakan Uraloğlu, Eylül ayı ortalamasına göre Avrasya Tüneli'ni kullanan araç sayısının günlük 74 bini geçtiğini bildirdi. Detaylar haberde;
Uraloğlu: Avrasya Tüneli’nde Gelir Paylaşımına Geçilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamayla Bakan Abdulkadir Uraloğlu’nun, Avrupa ve Asya kıtalarını kara yolu ile birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’nde incelemelerde bulunduğu bildirildi. Bakan Uraloğlu, tünel hakkında güncel verileri paylaştı.

Avrasya Tüneli’nin günlük 70 bin 574 araç garantisi olduğunu söyleyen Uraloğlu, Eylül ayı ortalamasına göre Avrasya Tüneli’ni kullanan araç sayısının günlük 74 bini aştığını kaydetti.

22 Nisan 2023’te günlük araç sayısının 85 bin 491’e ulaştığını anımsatarak, “Devletimiz, trafik garantisi günlük 70 bin 574 araç olan Avrasya Tüneli’nde birkaç yıl içerisinde gelir paylaşımına geçecek.” ifadelerini kullandı.

Avrasya Tüneli, Depremlere Karşı Anlık Gözlemleniyor

Avrasya Tüneli’nin pek çok ilki başarıyla gerçekleştirerek dünya tünelcilik sektöründe yeni bir çağ açtığına işaret eden Uraloğlu, tünelin özellikleri hakkında detay verdi.

Avrasya Tüneli’nin en derin noktasının deniz seviyesinin 106,4 metre altında olduğunu vurgulayarak, tünelin depreme dayanıklılığını artırmak için sismik bilezikler kullanıldığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Sismik bilezikler sayesinde tünelin, 500 yılda bir görülebilecek depreme karşı servis şartları ve 2 bin 500 yılda bir görülebilecek depreme karşı ise güvenlik şartlarının bozulmayacak şekilde inşa edildiğini öne sürdü.

Olası depremlere karşı davranışını tüneli anlık gözlemlediklerinin de altını çizen Uraloğlu; kurulan sistem ile tünel boyunca 12 adet ivme ölçerin, üç boyutta izleme yapan 21 adet yer değiştirme sensörünün ve işletme binalarında kurulan 3 adet ivme ölçerin sürekli takip edildiğini dile getirdi.

Tünelde Trafik Akışı 7/24 Takip Ediliyor

Avrasya Tüneli’ndeki trafik akışının operatörler tarafından 7 gün 24 saat takip edildiğine işaret eden Uraloğlu, şöyle konuştu;

“Muhtemel tüm acil durumlar için gerekli koruma planları ‘önce insan’ ilkesi gözetilerek hazırlanmış ve SCADA Sistemi’ne tanımlanmıştır. Enerji, havalandırma, aydınlatma, trafik işaretleri, radyo anonsları ve geçiş kontrolü gibi tüm sistemler bir bütünlük içerisinde otomatik olarak çalışmaktadır.”

Kaza, araç arızası gibi olağan üstü durumların 400’den fazla kamera ve otomatik olay algılama sistemiyle anında tespit edilebildiğini paylaşarak, şu şekilde devam etti;

“Acil durumlarda uzman acil durum ekipleri tarafından, tünel yapısına uygun olarak özel üretilen ve üzerinde yangın söndürme teçhizatı olan motosikletlerle müdahale edilmekte olup, müdahale süresi 2 dakikanın altındadır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.