Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Yatırımcı Dalio’dan Artan Enflasyon için Şok Tahmin!

Tüm zamanların en iyi yatırımcılarından biri olarak gösterilen Ray Dalio, ABD enflasyonun ardından kaleme aldığı yazıda karamsar değerlendirmelerde bulundu.
Ünlü Yatırımcı Dalio’dan Artan Enflasyon için Şok Tahmin!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, bugün yayımladığı yazıda ekonomik makinenin faizi, enflasyonu, makro piyasa hareketlerini, ekonomik büyüme oranlarını belirlemek için nasıl çalıştığına dair görüşlerini açıkladı.

Yazısının başında enflasyonun ne olduğunu anlatan Dalio, enflasyon yüksek olduğunda merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırdıklarını ve oranı düşürmek için ekonomiyi zayıflattıklarını söyledi. “Oran, hedeflerinin üzerinde ne kadar yüksek olursa, o kadar sıkılaşırlar.” dedi.

Dalio’nun yazısı dün açıklanan ve yüzde 8,3 olan ABD enflasyonunun üzerine geldi. Rakam yüzde 8,1’lik tahminleri aşarken FED’in yüzde 2’lik hedefinin çok üzerinde seyrini sürdürdü.

Dalio da Ağustos ayı ABD enflasyonuna gönderme yaptı. Aynı zamanda yüzde 3,7’deki düşük işsizlik oranını anımsatarak, “hedeflenen sorunun enflasyon olduğu ve dolayısıyla merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırması gerektiği açık” dedi.

Sürecin enflasyonla başladığını, sonra sırasıyla faiz oranlarına, diğer piyasalara ve ekonomiye gittiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Şu anda, piyasaların ABD’de önümüzdeki 10 yılda yüzde 2,6’lık enflasyonu fiyatladıklarını söyledi. Ancak kendisinin çok daha yüksek rakamlar tahmin ettiğini şöyle açıkladı:

“Benim tahminim, şoklar (örneğin, Avrupa ve Asya’da kötüleşen ekonomik savaşlar veya daha fazla kuraklık ve sel) dışında uzun vadede yüzde 4,5 ila yüzde 5 civarında ve şoklarla önemli ölçüde daha yüksek olacağı yönünde. Yakın vadede, bazı kalemler (örneğin enerji) için geçmiş şokların çözülmesiyle enflasyonun hafifçe düşmesini ve ardından orta vadede yüzde 4,5 ila yüzde 5’e yükselmesini bekliyorum.”

Dalio, nihayetinde enflasyonun insanların ve Fed’in olmasını istediği seviyelerin önemli ölçüde üzerinde kalacağını (yıldan yıla enflasyon oranı düşerken) muhtemel olarak değerlendirdi.

Aynı zamanda faizin yükseleceğini, diğer piyasaların düşeceğini, ekonominin beklenenden daha zayıf olacağını öngördü. Bu düşüncesinin, iç ve dış çatışmalardaki kötüleşen eğilimler ve bunların etkilerini dikkate almadığını da ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın