Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Yatırımcı Borsa İstanbul için Uyardı: Ters Etki Yaratabilir

Borsa İstanbul’da dün gerçekleşen sert yükseliş ünlü yatırımcı Mobius’un dikkatini çekti. Mobius, tedbirlerle ilgili uyarılarda bulundu. İşte detaylar;
Ünlü Yatırımcı Borsa İstanbul için Uyardı: Ters Etki Yaratabilir
HABER GİRİŞ

Depremden önceki son haftalarda sert düşüşler gösteren Borsa İstanbul, işlemlere ara verilen süreçte birçok tedbir ve kararla şekillendi. 15 Şubat’ta tekrar işleme başlayan borsada günlük kazanç yüzde 10 gibi oldukça yüksek bir orana ulaştı. Ekonomistler borsanın mevcut durumu ile ilgili değerlendirmelerini paylaşmaya başladı.

Küresel piyasaların yakından tanıdığı bir isim olan Mark Mobius, depremin neden olduğu kayıpları telafi etmek amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul tarafından alınan tedbirlere işaret etti.

Mobius, bu tür müdahalelerin çoğu zaman amaçlananın tersi bir etkiye sahip olduğunu vurguladı. Türk hisse senetleri için uzun vadeli olumlu görüşe sahip olan yatırımcı, aracı kurumların tabii ki piyasa hareketliliği isteyeceğini, bu nedenle ciro yaratmak için haberlere abartılı tepkili verebileceğini paylaştı.

Yatırımcı, “Bizler ise kısa vadeli haberler ile piyasa hareketlerine tepki vermeyen, uzun vadeli görüntüyü dikkate alan, uzun vadeli yatırımcılarız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye için görüşlerinin olumlu olduğunu söyleyen Mobius, Türklerin tarihleri boyunca birçok felaket atlattığını, inanılmaz bir dayanıklılık ve yaratıcılık gösterdiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 14:00 itibarıyla günlük yüzde 1,7 artışla 5032 puanda seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.