Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Kripto Uzmanı Bitcoin Almak için En Uygun Ayı Açıkladı

Tanınmış bir kripto para piyasası analisti olan CryptoBirb, Bitcoin satın almak için en doğru zamanı belirledi. Detaylar haberde;
Ünlü Kripto Uzmanı Bitcoin Almak için En Uygun Ayı Açıkladı
HABER GİRİŞ

Birçok yatırımcı, sona ermekte olan Eylül ayında öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) zayıf fiyat hareketlerinden şikayetçi oldu. Yatırımcıların büyük kısmı ise meşhur “Mayıs ayında sat ve uzaklaş” stratejisini uygulayarak yaz tatilinden önce piyasadan çoktan çıkış yaptı.

Ancak görünen o ki şu sıralar, kripto ve BTC piyasasına yeniden odaklanmak için en iyi zaman olabilir!

Tanınmış bir kripto para piyasası analisti olan CryptoBirb, sosyal medya platformu X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, BTC’nin yılın ilerleyen aylarında elde ettiği tarihsel getirilerin kısa bir analizini yaptı.

Analiste göre tarihsel olarak en zayıf ay olan Eylül, piyasa getirileri için en iyi fırsat sunan zaman dilimi konumunda. Bunu istatistiksel olarak en karlı iki ay olan Ekim ve Kasım takip ediyor.

CryptoBirb: Eylül Ayı BTC Satın Alma Fırsatıdır

Bu görüş doğrultusunda, Eylül ayının son haftaları Bitcoin satın almak için mükemmel bir fırsat sağlayabilir. Tarihsel istatistiklere göre Eylül ayı, BTC ticaretinin mevcut tüm geçmişinin ortalaması alındığında, yılın zarar eden tek ayı.

GCM Yatırım Banner

Bu nedenle CryptoBirb şunu belirtiyor: “Eylül ayının ikinci yarısı Bitcoin satın almak için inanılmaz derecede iyi bir fırsat.

Crypto Birb Bitcoin Satın Alım Zamanı Analizi
Kaynak: X / @crypto_birb

Analist aynı zamanda, bu tezin devam eden hafta içinde mümkün olan en iyi “dipten alım” fırsatını garanti etmediğini de kabul ediyor. Bunun tamamen istatistiksel verilere dayanan ve gelecekteki fiyat hareketleri hakkında kesin şeyler söyleyemeyecek bir tez olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte, özellikle döngüsel Bitcoin piyasasında tarih genellikle birbirini tekrarlar şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle, birbirini izleyen iki ayın (Ekim ve Kasım) istatistiklerine bakarak CryptoBirb, BTC’de long pozisyon almak için muhtemelen en iyi zamana işaret etmekten çekinmiyor.

Yılın Dördüncü Çeyreği: Bitcoin için En Büyük Getiriler

BeInCrypto analistleri, CryptoBirb’in tezini desteklemek için Coinglass tarafından yayımlanan istatistiklerin kullanılabileceğini belirtiyor. Analiz platformu, BTC piyasasındaki kar/zarar hakkında, günlükten üç aylık döneme kadar çeşitli zaman dilimlerinde ayrıntılı istatistiklere sahiptir.

Öncelikle, her yılın dördüncü çeyreğinin (Ekim-Aralık) istatistiksel olarak yılın en karlı ayı olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca, üçüncü çeyrek (Temmuz-Eylül) her zaman en az karlı olanı takip etmekte. Yalnızca bu aralık göz önüne alındığında, üçüncü çeyreğin sonunun BTC satın almak için en iyi fırsat olduğu aşikar görünüyor. Bu, tam olarak Eylül ayının devam eden son haftalarına işaret ediyor.

BTC 3 Aylık Getiriler Grafiği
Kaynak: Coinglass

Analistler, bunun ardından Bitcoin ticaretinin aylık getirilerine bakılabileceğinin altını çiziyor. CryptoBirb’in gözlemlerine göre Eylül ayı yılın en kırmızı ayı. Yalnızca iki yılda (2015 ve 2016) bu ay, sırasıyla yüzde 2,35 ve yüzde 6,04 olmak üzere çok küçük karlar elde etti.

Buna karşılık, sonraki iki ay tamamen farklı konumda. Ekim ayı şimdiye kadar sadece iki kez kırmızıda kapandı (2014’te -yüzde 12,95 ve 2018’de -yüzde 3,83). Kasım ayı ise 2018 (-yüzde 36,57), 2019 (-yüzde 17,27), 2021 (-yüzde 7,11) ve 2022’de (-yüzde 16,23) olmak üzere dört kez kırmızıda kapandı.

Bitcoin Aylık Getiriler
Kaynak: Coinglass

Bununla birlikte, Kasım ayı daha sık zarar yaratsa da bu ayın karı tarihsel olarak en büyük ay olmuştur. Bu nedenle, yılın sondan bir önceki ayı istatistiksel olarak en karlı aydır. Daha muhafazakar yatırımcılar, daha küçük ama daha istikrarlı karlar ve nadiren minimum zararlar üreten Ekim ayına daha fazla dikkat edebilirler.

Geçmiş Performans ve Gelecek Sonuçlar

BeInCrypto analistlerinin değerlendirmesine göre yukarıdaki veriler doğrultusunda CryptoBirb’in analizi gerçekten de doğru ve Eylül ayının son günleri, özellikle de uzun vadeli ayı piyasasının 2022’nin sonuyla birlikte sona erdiği görüldüğünde Bitcoin satın almak için mükemmel bir fırsat olabilir.

Analistler, bununla birlikte, şu özdeyişin de her zaman hatırlanması gerektiğini vurguluyor: “Geçmiş performans gelecekteki sonuçların göstergesi değildir. Geçmiş veriler büyük bir bilgi kaynağıdır ve piyasaya ilişkin içgörü sağlar.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın