Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Ekonomist: Türk Bakanların Ağzından Çıkanlar Şaşırtıcı

Kıdemli ekonomist Steve Hanke, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un enflasyon yorumunu sosyal medya üzerinden değerlendirdi. İşte detaylar;
Ünlü Ekonomist: Türk Bakanların Ağzından Çıkanlar Şaşırtıcı
HABER GİRİŞ

Ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye ile ilgili değerlendirmelerine devam ediyor. Geçtiğimiz gün Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un ifadelerine dikkat çeken Hanke, sosyal medya üzerinden Türkiye’deki enflasyona ilişkin düşüncelerini paylaştı. Hanke, Bakan Muş’un ifadelerini yalanladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Son yılları saymazsak, AK Parti döneminde enflasyon ortalaması yüzde 8-9 civarındadır. Enflasyonu tek haneliye indirmiştik, son dönemlerde enflasyonda bir artış var.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’nin etrafındaki çembere işaret eden Muş, çevrede yaşanan olumsuzluklara ve istikrarsızlıklara rağmen Türkiye’nin büyümeyi başarmış bir ülke olduğunu söyledi.

Hanke, Bakan Muş’un kullandığı ifadeleri paylaşarak “Türk Bakanların ağzından çıkanlar şaşırtıcı. Bugün Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 110 olarak ölçüyorum.” ifadelerini kullandı.

Alanında oldukça tanınan ve büyük bir üne sahip olan ekonomist, Ekim ayının başlarında da açıklanan enflasyon verileri hakkında değerlendirmeler yapmıştı. Türkiye’deki enflasyonun sürpriz olmadığını söylemişti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret etmişti. Erdoğan’ın yetkilerini ve müdahaleci felsefesini yıkım topu olarak kullandığını vurgulamıştı.

GCM Yatırım Banner

Eylül 2022 döneminde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE), geçen aya göre yüzde 3,08, bir önceki yılın Aralık ayına göre 52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,45, on iki aylık ortalamaya göre ise yüzde 59,91 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın