Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Ekonomistten Türkiye için Enflasyon Yorumu

Profesör Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyon verileri ile ilgili değerlendirmesini sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Hanke, Erdoğan’ı işaret etti.
Ünlü Ekonomistten Türkiye için Enflasyon Yorumu
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz gün Ekim ayının en önemli verilerinden biri olan enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Eylül 2022’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE), bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,45 arttı. Ekonomist Steve Hanke, 1998 yılından bu yana görülen en yüksek enflasyon seviyesi ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Sürpriz Değil

Hanke, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin göstergelerinin düşüşte olduğunu belirtti ve “Sürpriz değil” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Yıkım Topu Olarak Kullandı

Profesör, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret ederek “Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini ve müdahaleci felsefesini ekonomik yıkım topu olarak kullandı.” dedi.

Türkiye’nin yıllık enflasyonunu yüzde 126 olarak ölçtüğünün altını çizdi.

Ünlü Ekonomistten Türkiye için Enflasyon Yorumu

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Kaynak: Twitter

Ağustos ayında yüzde 80,21 oranında gerçekleşen enflasyon, Eylül ayında piyasa beklentisinin az da olsa altında geldi.

Grup bazında en fazla artış yüzde 117,66 ile ulaştırma sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 93,05 ile gıda ve alkolsüz içecekler takip etti.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), enflasyon oranını TÜİK’in açıkladığı rakamlardan çok uzakta kalarak yüzde 186,27 olarak duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.