Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Ekonomist Konuştu: Çok Fazla Belirsizlik Var!

Seçimin ardından Twitter üzerinden paylaşım yapan ekonomist Acemoğlu, Erdoğan’ın devam etmesini eleştirel bir yaklaşımla ele aldı. İşte detaylar;
Ünlü Ekonomist Konuştu: Çok Fazla Belirsizlik Var!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü yapılan seçimlerde yüzde 52,18 oy alarak konumunu korumayı başardı. Seçimden sonraki ilk günde Türkiye’nin gündemi ekonomi oldu. Massachussetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu Twitter üzerinden değerlendirmelerini paylaştı.

Acemoğlu, Türkiye ekonomisine yönelik çok fazla belirsizlik oluğunu, ekonominin muhtemelen daha da kötüye gideceğini belirtti.

“Olumlu Yorumlanabilir”

Erdoğan’ın görevine devam etmesinin Türkiye demokrasisi açısından iyi bir haber olmadığını aktararak eleştirel bir tutum sergiledi. Ekonomist, yabancıların Erdoğan’ın zaferinin istikrar açısından olumlu yorumlayabileceğini, fakat mevcut ekonomi modelinin devam etmesinin herkesi etkileyeceğini paylaştı.

Ünlü Ekonomist Konuştu: Çok Fazla Belirsizlik Var!Kaynak: Twitter

Negatif reel faizin, kurumların bağımsızlığını tamamen yitirmesinin ve kötü yönetimin artan maliyetleri olacağının altını çizen Acemoğlu, üç büyük tehdide dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bunların üretkenlik artışı ve verimlilik iyileştirmemelerinin olmaması, kurumsal ve mali bilançolar ile kötüleşen mali durumlar olduğunu ifade etti.

“Yolsuzluk ve Patronaj”

Türkiye’de yeterli yatırımın ve üretkenlik artışının olmadığını belirten ekonomist, yolsuzluk ve patronajın durumu daha da kötü hale getirdiğini vurguladı.

Söz konusu süreçte Körfez’den ve belki de Rusya’dan gelen turizm gelirleri ve para rezervlerinin bir süreliğine Türkiye’ye destek olabileceğini, ancak ileride çok fazla belirsizlik olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.