Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Ekonomist Analiz Etti: Dolar 40 TL’yi Bu Tarihte Görür!

Orta Vadeli Programı analiz eden ünlü ekonomist Alaatin Aktaş, dolar/TL kurunun 40 liraya ulaşacağı olası tarih hakkında açıklamada bulundu. Detaylar;
Ünlü Ekonomist Analiz Etti: Dolar 40 TL’yi Bu Tarihte Görür!
HABER GİRİŞ

Türk halkı için ekonomik gidişatla ilgili en temel göstergenin döviz kuru olduğunu söyleyen ekonomist Alaattin Aktaş, Türkiye’de döviz kurunun ya da paranın değerinin ekonominin gereklerine göre oluşsa da dövizin temel belirleyicisinin ekonominin ötesinde siyaset olduğunu dile getirdi.

Konuya ilişkin açıklamasında, faizin olmadık zamanda düşürülmesi ya da KKM gibi beklenmedik bir icatla ortaya çıkılması halinde hiç kimsenin tahmininin tutmamasının normal olduğunu ifade etti.

Ekonomim yazarı Aktaş, ‘Dolar ne olacak dolar?’ başlıklı köşe yazısında doların değerinin 2024 yılında nereye varabileceğine dair öngörülerde bulundu.

2024-2026 orta vadeli programında 2023’ün yıllık ortalama dolar kurunun 23.88 olarak tahmin edildiğini, Eylül ayı başında açıklanan programdaki bu tahminin tutması için yıl sonu kurunun 29.50-30.00 arasında kalması gerektiğini önceden belirttiğini ifade etti.

2023’ü tamamladıklarını ve yıl sonu kurunun 29.44, yıl ortalamasının ise 23.74 olduğunu söylerken programdaki tahminlerin tam tuttuğunu, hatta tahminlerin az da olsa altında kalındığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Orta vadeli programdan çıkarılan sonucun, 2024 yıl ortalama kurunun 36.78 olarak tahmin edildiğini gösterdiğine dikkat çeken isim, geçen yılın 23.74’lük ortalamasına göre yüzde 55’lik bir artış beklendiğini ifade etti.

Ekonomist, açıklamasının devamında, dolar kurunun 2024 yılında ekonominin gereklerine göre hareket edilirse enflasyon kadar artacağını ve 40 lira dolayında oluşacağını kaydetti.

2023 sonundaki 29.44’lük kurun yüzde 36 artırıldığında 40 liraya ulaşılacağını belirtti.

Dolar Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ancak enflasyonun bu oranda kalmaması ya da örnekleri daha önce görüldüğü üzere siyasi tercihlerin ekonomik gerekliliklerin önüne geçmesi senaryosunda kurun çok daha yukarıda ya da küçük bir olasılık da olsa aşağıda görebileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.