Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

United Airlines Türünün İlk Örneği Fonu Başlattı

United Airlines, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretimini desteklemek için 100 milyon dolarlık fon açıkladı.
United Airlines Türünün İlk Örneği Fonu Başlattı
HABER GİRİŞ

ABD’li havayolu devi United Airlines, sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretimini destekleme çabalarını artırmaya yardım amacıyla için yeni bir yatırım fonu açtığını duyurdu.

Yapılan açıklamada JPMorgan Chase, Honeywell ve Air Canada gibi diğer kurumsal ortakların 100 milyon dolarlık yatırımıyla açılan fon aracılığıyla havayolu şirketinin, SAF girişimlerini desteklemeyi ve yakın gelecekte üretilen yakıt için çok yıllı anlaşmalar yapmayı planladığı belirtildi.

Kurulan risk sermayesi fonu, havacılık endüstrisinin daha kısıtlayıcı kirlilik standartlarını karşılamak için sera gazı emisyonlarını azaltma çalışmaları ortasında geldi.

Aynı zamanda bugün yayımlanan ve küresel metan emisyonlarının rekor seviyelerde kaldığını gösteren Uluslararası Enerji Ajansı raporunu izledi. United Airlines CEO’su Scott Kirby, fona ilişkin duyuruda şöyle değerlendirmede bulundu:

“Bu fon benzersizdir. Bu, ofsetler veya sadece yeşil yıkama olan şeyler hakkında değil. Bunun yerine, esasen sıfırdan, sürdürülebilir havacılık yakıtı etrafında yeni bir endüstri inşa etmek için yatırımı yönlendiren bir sistem oluşturuyoruz.”

GCM Yatırım Banner

United, gelecekteki üç milyar galon SAF üretimine şimdiden yatırım yaptığını ve bunun dünya çapındaki havayolları şirketleri arasında en yüksek yatırım olduğunu belirtti.

Aynı zamanda United web sitesinde veya uygulamasında bilet satın alan herkesin artık United’ın fona yaptığı yatırımı desteklemek için katkıda bulunma seçeneğine sahip olduğu aktarıldı.

Katkıda bulunmayı seçen ilk 10 bin kişiye, teşekkür olarak mil puanı verileceği de paylaşıldı.

Duyuruda ABD Başkanı Joe Biden’ın Enflasyonu Azaltma Yasası’ndan bahsedildi. Geçen yıl yürürlüğe giren yasanın, ABD hükümet tarihindeki en büyük iklim değişikliği yatırımlarını içerdiği anımsatıldı.

Yasa, SAF’ın geliştirilmesi ve kullanılması için bir teşvik olarak harmanlanmış yakıtlar vergisi kredisi içeriyor. United, açıkladığı fon ile 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 100 azaltma hedefine bir adım daha yaklaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.