Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Unilever CEO’su Jope: Fiyatlarda Zirve Henüz Görülmedi

Unilever CEO'su Jope, enflasyonda zirve görülmüş olmasına rağmen en yüksek fiyatlara henüz ulaşılmadığını öne sürdü. Detaylar haberde...
Unilever CEO’su Jope: Fiyatlarda Zirve Henüz Görülmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Unilever CEO’su Alan Jope, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Jope, Unilever’in mevcut ortamda operasyonlarını nasıl yönettiğinden bahsetti. Son 18 ayda olağanüstü bir girdi maliyeti baskısı gördüklerini belirten Jope, bunun petrokimya tarım, enerji, ulaşım ve lojistik üzerinde yaşandığını söyledi.

Unilever CEO’su yüksek enflasyona karşı tüketicinin dirençli kaldığını belirterek, “Hanelerin tasarruf seviyeleri düştükçe ve fiyatlar yükselmeye devam ettikçe ve kış enerji maliyetleri arttıkça, daha yüksek hacim esnekliği olasılığını görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Enflasyonist Baskı Artıyor’

Jope’a, enflasyonist baskılar söz konusu olduğunda emtia piyasalarının geleceğini tahmin etmenin çok zor olduğunu belirtti. Petrolün önde gelen CEO’larına baskı yapılsa bile, enerji fiyatlarına ilişkin bir görünüm verme konusunda temkinli davranacaklarını söyledi.

Unilever CEO’su girdi maliyetlerinde daha fazla enflasyonist baskı olduğunu belirterek, “Şu anda en yüksek enflasyon civarında olabiliriz, ancak muhtemelen en yüksek fiyatlarda değiliz” diye konuştu. Fiyatlardaki artışın devam edebileceğini ancak artış oranının muhtemelen zirvede olduğunu sözlerine ekledi.

Jope, şu anda bir iş yürüten hiç kimsenin küresel enflasyonu gerçekten yaşamadığını belirterek, Arjantin, Türkiye veya Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde iş yapmaktan dolayı yüksek enflasyon seviyelerine alışkın olduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Unilever’in patronu, piyasaların emtia baskısı ve para birimindeki zayıflığın birleşimiyle uğraşmak zorunda olduğunu vurgulayarak, amaçlarının maliyetler artmaya başladığında hızlı hareket etmek olduğunu kaydetti.

2022 yılı küresel ekonomi için yüksek enflasyon oranlarının hakimiyetiyle geçti. Dünyanın en büyük ekonomileri, enflasyonun tarihi zirvelere ulaşmasına tanık oldu.

ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tırmanan enflasyonu dizginlemek amacıyla agresif faiz artırımları uygulamaya başladı. Bu durum resesyon endişesini ve pek çok şirketin işten çıkarma başta olmak üzere daralmaya yönelik adımlarını beraberinde getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.