Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UNCTAD Türkiye için 2023 Büyüme Tahminini Artırdı: Yüzde 2,6

UNCTAD, Türkiye için büyüme tahminini yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya çıkardı. Dünya devlerin için beklentiler ne? İşte detaylar;
UNCTAD Türkiye için 2023 Büyüme Tahminini Artırdı: Yüzde 2,6
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Türkiye ekonomisine yönelik büyüme tahminini güncelledi. UNCTAD, daha önce yaptığı yüzde 2,4’lük büyüme tahminini değiştirerek yüzde 2,6’ya çıkardı. Raporda, finansal türbülansın şiddetlendiğine dikkat çekilerek gelişmekte olan ülkelerin yıllarca sürebilecek zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Küresel ekonomideki yıllık büyümenin büyük bölümünün Kovid-19 salgını öncesinde gerçekleştiği ifade edilen raporda, 2023 yılında küresel ekonomik büyümeye yönelik tahmin yüzde 2,2’den yüzde 2,1’ye indirildi.

Raporda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) büyüme tahmini yüzde 0,9 ile sabit kaldı. Avrupa Bölgesi’nde 2023 yılı büyüme beklentisi yüzde 0,6’dan yüzde 0,7’ye çıkarıldı.

Çin ekonomisinin ise yüzde 5,3 yerine yüzde 4,8 büyüyeceği tahmin ediliyor.

“Borç ve Yetersiz Destek”

UNCTAD, gelişmekte olan ülkelerin artan borç ve yetersiz uluslararası destekle karşı karşıya olduğunu, faiz oranlarındaki yükselişlerin gelecek yıllarda gelişmekte olan ülkelere 800 milyar dolardan fazla vazgeçilen gelire mal olacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık krizine dikkat çekilen raporda, sorunların uzun süredir ihmal edilen finansal kırılganlıkları ve düzenleyici zayıflıkları gösterdiği aktarıldı.

Azalan enerji maliyetlerinin enflasyonun düşmesini sağladığı, ancak yükselen gıda fiyatlarının gelişmekte olan ülkelerdeki yaşam maliyetlerini etkilediği ifade edildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın