Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ULUUN’dan Bilanço Açıklaması! Satışlar Yüzde 32 Arttı

Ulusoy Un bugün KAP üzerinden 2023 yılına ilişkin enflasyon muhasebesi uygulanmış konsolide finansal sonuçlarına yönelik bir basın bülteni yayımladı. İşte detaylar;
ULUUN’dan Bilanço Açıklaması! Satışlar Yüzde 32 Arttı
HABER GİRİŞ

Ulusoy Un (ULUUN) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 2023 yılına ilişkin enflasyon muhasebesi uygulanmış konsolide finansal sonuçlarına ilişkin basın bülteni yayımladı. Bültende şirketin, 2023 yılındaki konsolide net satışlarının 39 milyar lira seviyesinde olduğu görüldü.

Türkiye’nin lider un üreticisi ve ihracatçısı olan Ulusoy Un, 2023 yılında 106 ülkeye ihracat yaptı. Firma, konsolide un ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 32 artırarak 350 bin tonun üzerine çıkardı.

Üretimden un satış gelirlerini istikrarlı bir şekilde artıran firma, konsolide olarak üretimden un satış tonajını yüzde 7 artırarak 761 bin tonun üzerine çıkardı.

Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy’un da açıklamalarına yer verilen raporda, “100. yıl hedeflerimiz doğrultusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hem sektör özelinde hem de makroekonomik olarak 2023 yılında zorlu dengelerin yönetilmek durumunda kaldıklarına işaret eden Ulusoy, başarılı ve istikrarlı bir performans sergilediklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Şirket, 2023 döneminde yaklaşık 1 milyar liralık duran varlık yatırımı ve 200 milyon liralıksa uzun vadeli finansal yatırım gerçekleştirdi.

Ulusoy Un’un 2023 yılı finansal sonuçları, bağımsız denetimden geçmiş ve TMS 29 standardı uyarınca enflasyon muhasebesi uygulanmış şekilde yayımlandı.

Bu uygulama sonucunda, parasal olmayan varlık kalemlerine kıyasla güçlü öz kaynaklar ve parasal olmayan yükümlülük pozisyonu oluştu.

Ancak enflasyon muhasebesi kapsamında, yaklaşık 982 milyon lira parasal pozisyon zararı da meydana geldi.

Borsada ULUUN koduyla işlem gören şirket payları yatırımcısına yıllık bazda yüzde 33,92 oranında prim sağladı. Hisse aylık bazda yüzde 0,63 oranında yükselirken, haftalık bazda yüzde 2,96 oranında düştü.

Gün içinde 28,34-28,86 lira aralığında seyreden ULUUN payları TSİ 12.29 itibarıyla yüzde 2,06 artışla 28,74 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.