Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uluslararası Bankadan Türkiye’ye Karbon Piyasası Hibe Müjdesi!

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'nin Karbon Piyasası Geliştirme Projesi’ni geliştirebilmesi için hibe desteği sağlayacak. Detaylar haberin içerisinde;
Uluslararası Bankadan Türkiye’ye Karbon Piyasası Hibe Müjdesi!
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’de bugün Karbon Piyasası Geliştirme Projesi’ne ilişkin olarak Türkiye Cumhuriyeti ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) arasında hibe anlaşmasının imzalandığı açıklandı. Bu kapsamda bankanın proje için Türkiye’ye 4 milyon 950 bin doları aşmamak kaydıyla hibe vermeyi teklif ettiği bildirildi.

Türkiye’nin hibe talebinde bulunduğuna işaret edilen bildiride, bankanın projenin finanse edilmesine yardım etmek hedefiyle söz konusu teklifte bulunduğu kaydedildi.

Bu hibenin, bankanın periyodik katkı aldığı Piyasa Uygulama Ortaklığı (PMI) Çoklu Vakıf Fonu’ndan finanse edildiği belirtildi.

Karbon Piyasasında Kapasiteyi Artırmak Hedefleniyor

Proje amacının karbon fiyatlandırma mekanizmasının geliştirilmesi ve uygulanmasında Türkiye Hükümeti’ni desteklemekle karbon piyasasına uygulanmasına yönelik uzmanlık ile kapasiteyi artırmak olduğu vurgulandı.

Hibe anlaşmasının, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın belirttiği şartların Türkiye tarafından yerine getirildiğine dair tatmin edici belge ile kanıtların sunulması ile yürürlüğe gireceğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Anlaşmanın 90 gün içinde yürürlüğe girmediği durumda sona ereceği kaydedildi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için tarafların tüm yükümlülüklerin yerine getirmesi gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın