Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ULUFA, TAVHL ve KUTPO’dan Kâr Payı Dağıtım Kararı!

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler temettü kararlarını açıklamaya devam ediyor. ULUFA, TAVHL ve KUTPO’nun kararı ne oldu?
ULUFA, TAVHL ve KUTPO’dan Kâr Payı Dağıtım Kararı!
HABER GİRİŞ

Ulusal Faktoring (ULUFA), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı paylaşımda temettü kararını açıklayarak yatırımcıları bilgilendirdi. Şirket, yatırımcılarına 2022 yılı kar payından brüt 0,08 TL, net 0,07 kar payı vereceğini bildirdi.

Yapılan açıklamada ödemelerin 4 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağı aktarıldı. Şirket 2021’de 22 milyon TL olan net karını 2022’de 100 milyon TL’ye yükseltmişti. ULUFA, günlük yüzde 0,5 yükselişle 6,1 TL’den işlem görüyor. Hisselerde haftalık yüzde 10,8 kayıp söz konusu. Aylık düşüş ise yüzde 2 seviyesinde.

Tav Havalimanları Holding

Borsa İstanbul’da TAVHL koduyla işlem gören Tav Havalimanları Holding, rekor seviyelerde net kar açıkladığı için şirketin temettü beklentisi oldukça yüksekti. 2022 yılında 1,9 milyar TL net kar açıklayan şirket, hissedarlarına kar payı vermeyeceğini bildirdi.

Yapılan açıklamada şirketin yoğun bir yatırım programı içinde olduğu vurgulandı ve 2021 yılında 422 milyon ABD doları bedelle Almatı Havalimanı’nın satın alındığını, sonrasında 200 milyon ABD doları büyüklüğünde kapasite artırımına başlandığı ifade edildi.

Şirket, bunların yanında Ankara Esenboğa Havalimanı’nın yeni imtiyazı için DHMİ’ye 119 milyon euro peşinat ödeneceğini, bu ve bunun gibi tüm yatırımları süregelen 3 yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu çerçevede büyük kaynak ihtiyacı ve bu kaynağa fonlama maliyetinin de son 2 yılda önemli seviyede yükselmesinden dolayı temettü verilmeyeceğini açıkladı.

TAVHL, günlük yüzde 3,5 kayıpla 73,2 TL’den işlem görüyor. Şirketin hisseleri yıllık bazda yüzde 93,7 oranında primlendi.

Kütahya Porselen

KAP üzerinden hissedarlarına bilgi veren Kütahya Porselen Sanayi (KUTPO), şirketin uzun vadeli stratejiler, yatırım, nakit akışı ve finansman politikaları ile çalışanların uzun vadeli menfaatlerinin dikkate alınarak 2022 hesap dönemi dağıtılabilir karının dağıtılmayarak şirkette kalmasına karar verildiğini duyurdu.

KUTPO, günlük yüzde 1,8 düşüşle 44 TL bandında seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.