Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ülker Hisselerinde Şok Düşüş!

Ülker hisseleri bir dakika içerisinde %9.95 oranında kayıp yaşadı. Yetkililerin algoritmik bir hareketlenmeden kaynaklanmış olabileceğini söylediği bu sert düşüş, yatırımcısına büyük panik yaşattı. Haberimizin detayları şöyle...
Ülker Hisselerinde Şok Düşüş!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülker geçtiğimiz ay gündemde bomba etkisi yaratan bir reklam yayınlamıştı. 1 Nisan şaka temalı yayınlanan reklam sosyal medyada büyük tepki topladı. “Ama acılar seni bulacak… Şimdi hesaplaşma zamanı…” sözlerini içeren reklam deyim yerindeyse tam bir skandala dönüşmüştü. Bunun ardından Ülker hisselerinde sert düşüşler yaşanmıştı.

Bugünkü gelişmelere baktığımızda ise geçtiğimiz ay yaşanan olayın etkilerinin hala sürdüğünden mi yoksa başka gelişmelerden mi bilinmez ama, Ülker cephesinde yüzlerin pek gülmediğini söyleyebiliriz. Ülker hisselerinde hiç beklenmedik bir anda üst üste gelen satışlar, hissenin 20.74 liradan, 18.75 liraya inmesine sebep oldu.

Ülker hisselerinde bir dakika içerisinde %9.95 oranında yani %10’a varan bir düşüş yaşandı. Ülker hisselerindeki bu şok düşüş yatırımcısına panik yaşattı. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Ülker yetkilileri, bu düşüşte algoritmik hareketlerin etkisi olabileceğini ifade etti. Satışlar sonrası hisselerin değeri %10 kayıp yaşayınca, tüm işlemler durduruldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Hisselerdeki bu düşüşün algoritmik bir hareketten kaynaklanmış olabileceğini düşünen Ülker yetkilileri, şirketin herhangi bir hisse satışı planının olmadığını belirtti. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise konuyla ilgili olarak; “Ülker’deki işlem algoritma kaynaklı değil, normal bir şahıs satış işlemi yapmış. Devre kesici devreye girmiş” şeklinde yorumda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yani Karadağ’ın da açıkladığı üzere, hisselerdeki sert düşüşün sebebi algortitma hareketinden değil, normal bir satıştan kaynaklanmaktaydı. Bu sabah saat 10:46 sularında, devre kesici uygulamasıyla işlemler durduruldu. Devre kesici kalkıp, yeniden işleme açılan hisseler en düşük 18.75 lira, en yüksek 20.92 liradan işlem gördü. Yatırımcısına büyük panik yaşatan düşüşün, 13 bin adetlik işlemle gerçekleştiği bildirildi. Bu şekilde gerçekleşen düşüş ise flash crash olma şüphelerini üzerinde topladı.

BIST Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Koç ve Sabancı Holding hisselerindeki satışların da tamamen tesadüf olduğunu belirtti. Türkiye’nin en büyük holdinglerinden olan Sabancı ve Koç hisselerinde art arda gelen satışlar ve hisselerdeki sert düşüş, başta yatırımcılar olmak üzere hepimizi şaşırtmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.