Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ülker Hisseleri Düşürülen Kredi Notuna Rağmen Pozitif Bölgede

Ülker dün akşam saatlerinde Fitch Ratings'ten kredi notu güncellemesi alırken, hisseleri bugün pozitif bölgedeki seyrini sürdürüyor.
Ülker Hisseleri Düşürülen Kredi Notuna Rağmen Pozitif Bölgede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülker Bisküvi Sanayi Anonim Şirketi, dün Fitch Ratings tarafından kredi notu güncellemesi aldı. Ülker’in uzun vadei yabancı para temerrüt notu BB-‘den B+’ya indirildi. Not görünümü ise negatif olarak işaretlendi.

Fitch, şirketin kıdemli teminatsız notunu ise BB-/RR4’ten B+/RR4’e indirdi. Yapılan not indiriminin, Ülker’in kaldıracının 2021’de yükseldikten sonra 2022 – 2023’te yüksek kalacağına dair beklentileri yansıttığı ifade edildi.

Aynı zamanda zayıf yerel para birimi, çoğunlukla döviz cinsinden ifade edilen artan girdi maliyetlerinden kaynaklanan FAVÖK marjı üzerindeki baskıyı artırdığına da dikkat çekildi. Fitch notun, Ülker’in Türkiye şekerleme pazarındaki güçlü konumu ve genel olarak olumlu, değişken de olsa sabit nakit akışı yaratma beklentileriyle desteklendiğini de söyledi.

Yapılan açıklamada, “Ülker’in 2021 – 2022’deki geçici düşüşün ardından maliyet artışlarını kademeli olarak tüketicilere yansıtabileceğini ve FAVÖK marjını geri kazanacağını da varsayıyoruz. Negatif görünüm, 2023’teki büyük borç vadelerine ilişkin artan yeniden finansman risklerini ve Ülker’in finansal yatırımlara tahsisler açısından kaldıraç azaltma yolu ve nakit yönetimi politikasına ilişkin belirsizliği içermektedir,” ifadelerine yer verildi.

Bu gelişmelerin ardından Ülker hisseleri (ULKER) bugünkü işlemlerde TSİ 12:16 sularında %0,83 oranında artıda 21,78 liradan alıcı buluyor.
Ülker Hisseleri %0,83 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler dünkü işlemlerde dalgalı bir seyir izleyerek haftalık yükseliş performansını sonlandırdı. En düşük 21,42 ve en yüksek 21,8 lirayı gören hisseler, dünkü kapanışı 21,6 liradan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise yükselişle 21,54 liradan açıldı.

GCM Yatırım Banner

Ülker hisseleri açılışın ardından 22 liraya kadar yükselmeyi başardı. Bu seviye 25 Haziran’da sonra kaydedilen en yüksek seviye olurken, hisseler daha sonra 21,8 lira bandının altında seyretmeye başladı.

Hisselerde yukarı yönlü eğilimin güçlenmesiyle birlikte 22 ve 22,25 lirada bulunan direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönde ise 21,5 ve 21,25 liradaki destek noktaları takip edilecek.

Ülker hisselerinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %4,09 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık bazda %10,85 oranında değerlenen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %4,24 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın