Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ülker 2023 Yılının Tamamında 40 Milyar TL Gelir Hedefliyor

Salı günü ilk çeyrek bilançosunu açıklayan Ülker, bu sabah yayımladığı yatırımcı sunumunda seneye olağanüstü bir başlangıç yapıldığını belirtti.
Ülker 2023 Yılının Tamamında 40 Milyar TL Gelir Hedefliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülker, 2023 birinci çeyrek yatırımcı sunumunu yayımladı. Seneye beklentilerin ötesinde olağanüstü bir başlangıç yapıldığı belirtilen sunumda, etkin fiyat ve miks yönetimi ile güçlü ciro büyümesine, strateji ve yöntemlerin başarılı uygulanması ile brüt kar marjında önceki yıla ve son çeyreğe göre yüzde 3 artış olduğuna ve yüzde 23,2 FAVÖK marjına dikkat çekildi.

Ülker atıştırmalık pazarında yüzde 35 pay ile lider konumunda olurken, makro atıştırmalıkta da ilk sırada yer alıyor. Yılın ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 71,8 artıran şirket, 10,11 milyar TL hasılat yaptı. Brüt kar yüzde 87,7 artışla 3.4 milyar TL, FAVÖK büyümesi yüzde 88,3 artışla 2.3 milyar TL oldu.

Ülker Zarardan Kara Geçmeyi Başardı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

Brüt kar marjı geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 31,4 olurken, bu yılın aynı döneminde yüzde 34,3’e yükseldi. İlk çeyrek net dönem karı ise 895,6 milyon TL oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde 470 milyon TL zarar açıklamıştı.

Açıklamada, toplam atıştırmalık hacminin bisküvi kategorisinde yapılan miktar geçişleri ve tüm kategorilerdeki miks etkisi ile yüzde 2,5 azaldığı belirtildi. Toplam atıştırmalık cirosunun yüzde 73,4 arttığı, çikolata hacminin yüzde 4,7 azaldığı bildirildi.

Ülker, Türkiye bisküvi pazarında yüzde 39, çikolatada yüzde 40, kekte yüzde 20 pay sahibi konumunda. Yılın ilk çeyreğinde yeni ürün lansmanlarının uluslararası ciroya katkısının yüzde 5 olarak gerçekleştiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Bu dönemde FAVÖK marjının önemli bir seviyeye ulaştığı belirtilirken, yerel üretici ve bölgesel üretim merkezleri olarak da hareket etme kabiliyeti, birincil pazarlarda daha yüksek ölçekler oluşturabilme gibi durumlara vurgu yapıldı.

Ülker, geçen yıl 28,2 milyar TL satış, yüzde 19,4 FAVÖK marjı sağladı. 2023 sonunda 40 milyar TL satış hedefi konulurken, FAVÖK marjının yüzde 19 olması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.