Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’ya Silah Yardımı için AB’den Ortak Satın Alma Teklifi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, savunma bakanlarına Ukrayna’ya silah yardımı için üç maddeyi içeren bir teklif sundu.
Ukrayna’ya Silah Yardımı için AB’den Ortak Satın Alma Teklifi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Stockholm’de düzenlenen gayriresmi savunma bakanları toplantısının ardından bir basın toplantısı yaptı. Borell, AB ülkelerinin savunma bakanlarına Ukrayna’ya silah yardımı için “ortak satın alma” teklifi sunduğunu söyledi.

Bunun şu an sadece genel bir mutabakat olduğunu ancak cevaplanması gereken birçok soru olduğunu belirtti. Toplantının başında Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’un bakanlara savaşa ve sahadaki duruma dair bilgi verdiğini belirtti.

Rusya, geçen yılın Şubat ayında Ukrayna topraklarına girerek sıcak bir savaşın başlamasına sebep oldu. Rusya’nın saldırılarının ardından Batılı ülkeler Ukrayna’ya sayısız yardım yaparak, desteğini açık bir şekilde sundu.

Borrell, AB’nin bu ay sonuna kadar Ukrayna’da 11 binden fazla ordu personelini eğitmiş olacağını söyledi. Bu sayının yıl sonuna kadar ise 30 bine çıkacağını öngördü.

AB’nin Teklifi Üç Maddeden Oluşuyor

AB savunma bakanlarına yaptığı teklifin detaylarını paylaşan Borrell, yapılması gereken ilk şeyin üye ülkelerin mevcut stoklarından NATO standardı veya Sovyet standardı 155 milimetrelik veya 152 milimetrelik top mermisi göndermeleri olduğunu açıkladı. Bu destekler için bakanlara Avrupa Barış Fonu’ndan 1 milyar Euro’nun harekete geçirilmesini teklif ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ek olarak Avrupa Savunma Ajansı aracılığıyla yeniden 155 milimetrelik mühimmat tedarik edebilmek için koordineli bir talebe ihtiyaç olduğunu, sektöre genel bir talep paketini ele almak için koordineli bir şekilde gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Söz konusu ikinci madde için de 1 milyar Euro ayrılmasını öneren isim, üçüncü maddede Avrupa sanayisinin kapasitesinin artırılması olduğunu belirtti.

Bu üç maddenin birbirine paralel şekilde yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.