Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Tohum Bankası Savaş Nedeniyle Yok Olabilir

Yapılan araştırmalar, Ukrayna tohumlarının savaş nedeniyle kalıcı olarak yok olabileceğini gösteriyor. Detaylar haberde...
Ukrayna’nın Tohum Bankası Savaş Nedeniyle Yok Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’nın savaş alanlarının yakınındaki yeraltı mahzenlerinde, yaklaşık 2.000 mahsulün genetik kodu kalıcı olarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Crop Trust, riskin bu ayın başlarında Ukrayna’nın ulusal tohum bankası yakınlarındaki bir araştırma tesisinin hasar görmesiyle ortaya çıktığını açıkladı.

Ukrayna’nın tohum bankası, Rusya güçlerinin yoğun bombardımanına maruz kalan kuzeydoğudaki Kharkiv’de bulunuyor.

Crop Trust’ın yönetici direktörü Stefan Schmitz, “Tohum bankaları insanlık için bir tür hayat sigortasıdır. Kuraklığa, yeni zararlılara, yeni hastalıklara ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı yeni bitki çeşitlerinin yetiştirilmesi için hammadde sağlarlar. Ukrayna’nın tohum bankası yok edilirse trajik bir kayıp olur.” diye konuştu.

Genetik Materyal Büyük Öneme Sahip

Araştırmacılar, iklim değişikliğine veya hastalığa dayanabilecek bitkiler yetiştirmek için tohum bankalarının depoladığı çeşitli genetik materyale güveniyor. Dünyanın hava koşulları daha da bozuldukça, her sezon 7,9 milyar insanı beslemek için yeterli gıdanın üretilmesini sağlamak giderek daha hayati hale geliyor.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın sırasıyla üçüncü ve dördüncü en büyük tahıl ihracatçısı olan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, normalde Ukrayna’nın tahılından yararlanan gelişmekte olan ülkelerde patlak veren protestolarla gıda fiyatlarındaki enflasyonu ve kıtlık tehlikesini artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.