Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Faiz Kararında Rusya Savaşı Başrol Oynayacak

Ukrayna Merkez Bankası tarafından faiz politikasının belirlenmesinde savaşın belirleyici olacağı kaydedildi.
Ukrayna’nın Faiz Kararında Rusya Savaşı Başrol Oynayacak
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde artan enflasyon, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ortasında, pek çok ülkenin merkez bankası faiz politikalarında değişiklik yapıyor. Şubat ayından beri Rusya ile savaşan Ukrayna, faiz politikasını belirlemeye çalışıyor.

Ukrayna Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, kilit faiz oranının mevcut yüzde 25 seviyesinden düşürülüp düşürülemeyeceği veya artırım yapılmasının gerekli olup olmayacağını, Rusya savaşındaki durumun belirleyeceği kaydedildi.

Merkez bankası, 2 Haziran’da düzenlediği toplantıda, Rusya ile savaşın başladığı Şubat ayından bu yana ilk kez faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu toplantıda faiz oranı yüzde 10’dan yüzde 25’e kadar çıkarılmıştı.

Tutanaklarda Enflasyon Vurgusu

Merkez Bankası’nın 2 Haziran kararından önce gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanaklarında, “Uzun süreli bir askeri çatışmayla enflasyonist riskler önemli ölçüde artacak” ifadeleri yer aldı.

Tutanaklara göre bazı komite üyeleri Ukrayna Ulusal Bankası’nın (NBU) para politikasını sıkılaştırması gerektiğine inanıyor. Üyeler merkez bankasının finansal istikrarı sağlamak için mevcut tüm araçları kullanmaya hazır olması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası yardım ve yatırımların önemli sermaye girişlerinin reel döviz kurunu güçlendirmesi ve yerli üreticilerin rekabet gücünü köreltmesi durumunda merkez bankasının bu oranı düşürmeye hazır olması gerektiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.