Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukraynalı Gençlerin Yüzde 90’ı Parlak Bir Gelecekten Emin

Sosyologlar, ankete katılan 16-35 yaş arası Ukrayna'da yaşayan gençlerin yüzde 89'unun ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu tespit etti. Detaylar...
Ukraynalı Gençlerin Yüzde 90’ı Parlak Bir Gelecekten Emin
HABER GİRİŞ

Rating sosyoloji grubu ve Info Sapiens tarafından yürütülüp Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü tarafından yayımlanan anket sonuçları, 16-35 yaş arası Ukrayna’da yaşayan gençlerin yüzde 89‘unun ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu ortaya koydu.

Polonya’ya taşınan aynı yaştaki gençlerin yüzde 81‘inin de aynı düşüncede olduğu belirtildi.

Ukraynalı Gençler Gelecekten Umutlu

Araştırma raporuna göre Ukrayna’da yaşayan 13-15 yaş arası gençlerin yüzde 96’sı ve Polonya’da yaşayanların yüzde 87’si Ukrayna’nın parlak bir geleceğe sahip olduğuna inanıyor.

Ukrayna ve Polonya’da yaşayan gençlerin katılım gösterdiği ankette her iki kategori de sırasıyla yüzde 98 ve yüzde 97 oranla Ukrayna’nın savaşı kazanacağına neredeyse eşit derecede inanıyor.

Katılımcılar ayrıca yeniden yapılanma sürecine de katılmak istiyorlar. Ukrayna’daki gençlerin yüzde 79’u ülkenin yeniden inşasına yönelik faaliyetlerde yer almak isterken yalnızca yüzde 19’u istemiyor.

GCM Yatırım Banner

Polonya’da yaşayan 16-35 yaş arası kişilerin yüzde 83’ü de Ukrayna’nın toparlanmasında yer almak istiyor.

Ukrayna Genç Kitle Anket Sonuçları
Kaynak: X / @IRIglobal

Ukraynalı Gençler Ülkelerini Bırakmak İstemiyor

Ukrayna’da yaşayan 16-35 yaş arası gençlerin yüzde 65‘i başka bir yere taşınmak istemiyor.

Gençlerin ikamet yerini değiştirmek istememelerinin temel nedenleri, şu anda ikamet ettikleri yerden memnuniyet (yüzde 44), aile ve arkadaşlar (yüzde 40), yeterli maddi güvence (yüzde 20) ve vatanseverlik (yüzde 15) olarak sıralanıyor.

Şu anda Polonya’da yaşayan 16-35 yaş arası Ukraynalı gençlerin yüzde 61’i Polonya’ya taşındıktan sonra Ukrayna’ya geri dönmüş değil.

Gençlerin yüzde 47’si savaşın bitiminden sonra Ukrayna’ya dönmeyi düşünüyor. Yüzde 19’u yakın zamanda ve yüzde 11’i bir süre sonra dönmeyi planlıyor. Yüzde 15’lik dilim ise dönmeyi hiç düşünmüyor.

Anket, Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü (IRI) ve Uluslararası Araştırma ve Değişim Kurulu’nun (IREX) talebi üzerine Haziran ve Temmuz aylarında Polonya’da Rating sosyoloji grubu tarafından ve Ukrayna’da Info Sapiens tarafından gerçekleştirildi.

Anket verileri Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü’nün Bilgi Sistemleri Araştırma Merkezi (CISR) tarafından analiz edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın