Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukraynalı Çiftçiler Tahılı Üretim Maliyetinin Altında Satıyor

Ukraynalı çiftçilerin tahıl koridoru anlaşmasının bozulması ve pahalı lojistik gibi nedenlerle tahılı üretim maliyetinin altında satmaya başladıkları bildirildi. Detaylar;
Ukraynalı Çiftçiler Tahılı Üretim Maliyetinin Altında Satıyor
Yorum

Ukrayna iş dünyası yetkilileri, Birleşmiş Milletler’e (BM) yaptıkları açıklamada, ülkedeki çiftçilerin tahıl koridoru anlaşmasının bozulması ve pahalı lojistik gibi nedenlerlerden dolayı tahılı, üretim maliyetinin altında satmaya başladıklarını bildirdi.

Açıklamada, Tuna limanlarındaki pahalı lojistik ve tahıl koridorunun yokluğunda Ukraynalı çiftçilerin tahılı, üretim maliyetinin ton başına 40 dolar altında satmaya başladığı ifade edildi.

Ukraynalı Çiftçiler Güç Durumda

Avrupa İşadamları Derneği’nin (EBA) internet sitesinde yer verilen açıklamada, “Girişimciler, Tuna boyunca lojistiğin mevcut maliyetiyle, çiftçilerin tahılı üretim maliyetinin ton başına 40 doların altında satmak zorunda kalacaklarını belirtiyor” ifadesi kullanıldı.

Bu durumun, çiftçilerin gelecek yılın ekimini tamamlamasını engelleyeceğinin ve Ukrayna’daki tahıl üretiminde genel olarak yüzde 30’luk bir azalmaya neden olabileceğinin altı çizildi.

Bu azalmanın 15 milyon tona eş değer olduğu bilgisi verildi.

“Küresel Gıda Güvenliği Daha da Kötüleşecek”

Tahıl koridoru kapatıldığı için işletmelerin, 2023 yılında kışlık ekin ekiminin yüzde 33 oranında küçülerek 1,5 milyon hektara eş değer olmasını, buğday ve arpa üretiminin 6 milyon ton düşürülmesini bekledikleri kaydedildi.

Bunun yanı sıra, muhtemelen küresel pazarda fiyat dalgalanmasının tetiklemesinin ve küresel gıda güvenliğinin daha da kötüye gitmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, tahıl koridoru aktif haldeyken bile pahalı lojistik nedeniyle çiftçilerin yaklaşık 2,5 milyar dolar kaybettiği ve ihracatın 50 milyon tona ulaştığı bilgisi verildi.

Tahıl koridoru sayesinde Ukraynalı çiftçilerin, ürünlerini küresel pazara ihraç ettikleri ve bunun çiftçilerin Ukrayna tarımı için finansal istikrarı korurken küresel gıda güvenliğine katkıda bulunmalarına olanak sağladığı vurgusu da yapıldı.

Karadeniz’de ticari gemiler için güvenlik ve seyir özgürlüğünün, Ukrayna’nın ekonomik toparlanması için bir katalizör olabileceğine ve istikrarlı bir küresel gıda güvenliği durumunun korunmasına katkıda bulunabileceğine de değinildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu