Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukraynalı Çelik Kralı Rusya’ya Dava Açtı! Kremlin Umursamadı

Ukrayna’nın en zengini, dediğini yaparak Rusya’ya milyarlarca dolarlık dava açtı. Ancak Kremlin'e göre dava anlamsız. İşte detaylar;
Ukraynalı Çelik Kralı Rusya’ya Dava Açtı! Kremlin Umursamadı
HABER GİRİŞ

Çelik kralı Rinat Akhmetov, Rusya’ya yönelik dava açacağı yönünde söylemini hayata geçirdi. Ukrayna’nın en zengin kişisi olarak bilinen milyarder iş insanı, iddialarını Avrupa’nın en yüksek insan hakları mahkemesine sundu.

Akhmetov’un hamlesi, Rusya’ya yönelik dava açacağını söylemesinin üzerinden bir ay geçmişken geldi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açılan davada Rusya, mülkiyet hakları ihlalleri ve işgalle bağlantılı varlıklara el koyma iddialarıyla suçlandı.

Ukrayna’nın en büyük çelik üreticisi Metinvest’in çoğunluk hissesine ve Azovstal dahil iki büyük tesise sahip olan Akhmetov, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kötülük cezasız kalamaz. Rusya’nın Ukrayna’ya ve halkımıza karşı işlediği suçlar korkunçtur ve suçluları sorumlu tutulmalıdır.”

Milyarderin açıklamaları, sahibi olduğu System Capital Management isimli holding şirketi tarafından iletildi. Aynı zamanda Akhmetov, Rusya kaynaklı artan fiyatlara şöyle değindi:

“Ukrayna’nın tahıl ve çelik de dahil olmak üzere ihraç mallarının yağmalanması, daha şimdiden fiyatların yükselmesine ve dünya çapında insanların açlıktan ölmesine neden oldu. Bu barbarca eylemler durdurulmalı ve Rusya bunun bedelini tam olarak ödemeli.”

GCM Yatırım Banner

Ünlü milyarder, geçen ay yaptığı açıklamada Rus saldırılarına maruz kalan Mariupol şehrindeki çelik fabrikalarının 17 ila 20 milyar dolar aralığında zarar gördüğünü öne sürmüştü.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugün davayla ilgili sorulara, Rusya’nın artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargı yetkisi altında olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden ayrıldığını belirten Peskov, bu nedenle davayla ilgili gelecekteki bir karar dahil Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına uymayacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.