Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’dan Yeni Strateji: Afrika ve Latin Amerika Hamlesi!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Afrika ve dünyanın çeşitli bölgelerinde diplomasi faaliyetlerini artırmayı düşündüklerini belirtti.
Ukrayna’dan Yeni Strateji: Afrika ve Latin Amerika Hamlesi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski Cuma günü açıklamalarda bulundu. Zelenski, Kiev’in devasa ekonomik potansiyelden ve diğer uluslararası faydalardan yararlanmak için Afrika, Latin Amerika ve Asya’daki diplomatik çabalarını yoğunlaştıracağını söyledi.

Bilindiği üzere Afrika ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline bugüne kadar farklı tepkiler verdi. Çünkü Güney Afrika gibi bazı ülkeler Rusya ile yakın ticaret ve güvenlik bağlarına sahipler ve bunu tehlikeye atmak istemiyorlar.

Zelenski, Ekonomik Potansiyeli Değerlendirmek İstiyor

Zelenski, her gece gerçekleştirdiği video konuşmasında diplomatların Ukrayna’nın özellikle Küresel Güney’de (Latin Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya) daha az etkiye sahip olduğu ülkelere odaklanacağını söyledi.

Zelenski konuya dair açıklamasında “Muazzam bir ekonomik potansiyel ve önemli diplomatik yollar var” ifadelerini kullandı.

Diplomatlara seslenen Zelenski, “Düzinelerce Afrika ülkesiyle ilişkileri elden geçiriyoruz. Gelecek yıl bunu güçlendirmemiz gerekiyor” şeklinde sözlerine devam etti.

Şimdi Kayıt Olun

Hedef Kıtada 30 Ülkede Temsil Edilmek

Ukrayna Devlet Başkanı ayrıca, kıtadaki çeşitli merkezlerde ticaret temsilcilikleri kurmak istediklerini belirtti.

Bu yeni büyükelçiliklerin veya ticaret ofislerinin nerede olacağını belirtmedi, ancak Ukrayna’nın kıtada 30 ülkede temsil edilmesini istediğini de sözlerine ekledi.

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: Reuters

Ukrayna ayrıca, ülkenin hedeflerine ulaşması için gelecek yılı bu savaşta belirleyici hale getirmek amacıyla geleneksel ortaklarıyla bağlarını da geliştirmeye çalışıyor.

Zelenski daha önce diplomatlara yaptığı açıklamalarda, Afrika ile bağları genişletme girişimlerini öne çıkarmıştı. Ukrayna, savunmasız ülkelerdeki kıtlığı hafifletmek için insani bir tahıl girişimini teşvik ederek Afrika ülkelerini kendi davasına çekmeye çalışıyor.

Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz yoluyla yaptığı tarım ihracatına uyguladığı abluka, bu yıl küresel tahıl ve gübre kıtlığına yol açtı. Temmuz ayında Birleşmiş Milletler aracılığıyla yapılan bir anlaşma durumu kısmen hafifletmeden önce milyonları tehlikeye attı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.