Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’daki Savaşın Başka Ülkelere Sıçramasından Korkuluyor

ABD ve Avrupalı yetkililerin, Rusya ile Ukrayna’daki savaşın başka ülkelere yayılmasından endişe duyduğu belirtiliyor.
Ukrayna’daki Savaşın Başka Ülkelere Sıçramasından Korkuluyor
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ardından 2 aydan fazla zaman geçti. Savaş süresince bölgede büyük tahribat oldu ve çok sayıda asker ile sivil insan hayatını kaybetti. Devam eden savaşa dair Batılı ülkelerin yetkililerinden yeni açıklamalar geliyor.

The New York Times’ta yer alan bir rapora göre, ABD ve Avrupalı ​​yetkililer, Ukrayna’daki savaşın sınırlarının ötesine taşabileceği ve diğer ülkeleri de içine alabileceğinden yana endişe duyuyor.

Raporda, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna ile müttefik olan Batılı ülkelerden yetkililerin, çatışmanın üç şekilde yayılmasından korktuğu iddia ediliyor.

Fiziksel olarak komşu ülkelere yayılması muhtemel savaşın, bilgisayar korsanlığı ve diğer siber saldırılar yoluyla siber uzaya yayılabileceği, Rus petrol veya gazının kesilmesi ile karşı karşıya kalan NATO ülkelerinin bu durumdan etkilenebileceği belirtiliyor.

Savaşın Uzun Sürmesi Bekleniyor

Endişelerin altında yatan temel neden ise, savaşın birkaç yıl daha sürebileceği inancı oluyor. Rapora göre, süper güçler birbirlerinin gücünü azaltmaya çalışırken, Rusya ile ABD arasında daha doğrudan, Soğuk Savaş tarzı bir çatışma ortaya çıkabilir.

GCM Yatırım Banner

Öyle ki savaş son günlerde bölgede yakın ülkeleri etkilemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını durdurma kararı almıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa zaman önce yaptığı açıklamasında, “Batı’nın Ukrayna’ya müdahalesine karşı uyarıda bulunarak, “Birisi süregelen olaylara dışarıdan müdahale etmeyi ve bizim için kabul edilemez olan stratejik tehditler yaratmayı planlıyorsa, misilleme saldırılarımız yıldırım hızında olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.