Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’daki Savaş İşletmelerin Sigorta Oranlarını Artırdı

Sektör kaynaklarından gelen bilgilere göre, Ukrayna'da savaşa maruz kalan şirketlerin sigorta primlerinde büyük artış yaşandı.
Ukrayna’daki Savaş İşletmelerin Sigorta Oranlarını Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Endüstri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ukrayna’daki savaşa maruz kalan bazı havacılık ve denizcilik işletmeleri için sigorta primlerinin iki katını aştığı belirtildi. Bu durum nedeniyle havayolu ve nakliye firmalarının maliyetlerinin arttığı ifade edildi.

Savaşın oranlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu söyleyen sigorta komisyoncusu Marsh’a göre, küresel ticari sigorta primleri ilk çeyrekte ortalama yüzde 11 arttı. Genel rakam bazı sektörlerdeki daha keskin hareketlerin üstünü örtüyor ve yalnızca işgali takip eden ilk beş haftayı kapsıyor.

Savaş genellikle ana akım sigorta poliçelerinden hariç tutulur. Marsh’ın küresel havacılık başkanı Garrett Hanrahan, çatışmanın bir sonucu olarak Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya için havacılık savaş sigortasının artık mevcut olmadığını söyledi.

Sigortada Büyük Kayıplar Yaşanabilir

Dünyanın geri kalanı için, sigortacılar kayıplarının bir kısmını telafi etmeye çalıştıkça, havacılık için savaş sigortası iki katına çıktı.

S&P Global tarafından hazırlanan bir raporda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının, havacılık, denizcilik, ticaret kredisi, siyasi risk ve siber gibi özel sigorta sınıflarında 16 milyar ila 35 milyar dolar arasında kayıplara yol açabileceğine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Raporda batı yaptırımları ve Rus karşı önlemlerinin bir sonucu olarak yüzlerce kiralık uçağın Rusya’da mahsur kalmasıyla birlikte, havacılık sigortası taleplerinin 15 milyar doları bulabileceğine yer verildi.

Üç sigorta kaynağı, Karadeniz ve Avov Denizi’ndeki Rus ve Ukrayna suları çevresindeki alan için bu miktarın birkaç kat arttığın bildirdi. Bir gemi bu sulara her girdiğinde ekstra prim ödemek zorunda kalıyor. Savaş nedeniyle, bazı deniz sigorta şirketlerinin bölgede teminat sağlamayı bıraktığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.