Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna/Zelenski: Dünya Şiddetli Bir Krizle Karşı Karşıya!

Ukrayna Devlet Başkanı, dünyanın ciddi bir gıda krizi ve kıtlık ile karşı karşıya kalacağını söyledi. Detaylar altta;
Ukrayna/Zelenski: Dünya Şiddetli Bir Krizle Karşı Karşıya!
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dördüncü ayına giren savaş nedeniyle gıda ve kıtlığın yolda olduğu konusunda uyardı.

Daha önce de birçok kez benzer yorumlarda bulunan Zelenski, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada Rusya kaynaklı gıda krizinin yolda olduğunu söylemişti. Bugünkü yorumları ise Singapur’da Shangri-La Diyaloğu isimli yıllık foruma hitap ederken geldi.

Zelenskyy delegelere, ihracatın diğer ülkelere gönderilmesini engelleyen Karadeniz limanlarındaki Rus ablukası ülkesinin yeterli gıda ihraç edemediğini dile getirdi.

Asya’nın önde gelen savunma konferansı olan diyalogda 40 ülkeden 575 delegeye hitaben yaptığı konuşmada Zelenski; “Dünya akut ve şiddetli bir gıda krizi ve kıtlıkla karşı karşıya kalacak” ifadelerini kullandı.

“Gıda krizi Asya, Avrupa ve Afrika’yı etkiliyor. Rusya Karadeniz’i kapattı. Fiyatlar artıyor. Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor” diyen Ukraynalı lider, Rusya’nın bir dezenformasyon kampanyası başlattığını belirtti.

Rusya’nın savaş gerekçesinin, görünüşte NATO ve Batı’nın bir şekilde Avrupa’da ilerleme niyetiyle ilgili olduğunu söylediğini aktaran Zelenski, “gerçekte Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı sadece Avrupa ile ilgili değil, küresel olarak önemli şeyler hakkında” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rus liderliğinin insanlığın tüm tarihsel başarılarını, özellikle de uluslararası hukuk sistemini bir kenara atmaya çalıştığını ekledi. Zelenski bu noktada ülkelere, Rusya’nın denizleri ve seyrüsefer özgürlüğünü engelleme yeteneğini kırma çağrısında bulundu.

20 dakikalık konuşmasında Zelenski, Rusya’nın başlattığı bu savaşı Ukrayna’nın kesinlikle kazanacağını yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.