Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski’den Tahıl Uyarısı: Rusya Kaynaklı Gıda Krizi Yolda

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, üçüncü ayına giren savaşı gerekçe göstererek tahıl uyarısında bulundu. İşte detaylar;
Zelenski’den Tahıl Uyarısı: Rusya Kaynaklı Gıda Krizi Yolda
HABER GİRİŞ

Moskova’nın Kiev’e yönelik saldırıları 68. gününe girerken Ukrayna Başkanı Volodimir Zelenski’den gelen uyarı dikkat çekti.

Bugün 60 Minutes isimli Avustralya haber programına konuşan Zelenski, Ukrayna’nın Rusya’nın Karadeniz limanlarını abluka altına alması nedeniyle on milyonlarca ton tahıl kaybedebileceğini söyledi.

Bunun Avrupa, Asya ve Afrika’yı etkileyecek bir gıda krizini tetikleyebileceği ekledi.

Zelenski’nin uyarısı, savaşın başından bu yana gelen benzer uyarıların sonuncusu oldu.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanlığı 10 ekmekten birinin Ukrayna tahılıyla yapıldığını anımsatarak ülkeyi savunmanın aynı zamanda dünyayı açlıktan ve kıtlıktan koruyacağının altını çizmişti.

Zelenski de ülkesinin tahıl alanında önde geldiğini vurgulayarak Rusya’nın gemilerin girip çıkmasına izin vermediğini, Karadeniz’i kontrol ettiğini söyledi. “Rusya, ülkemizin ekonomisini tamamen bloke etmek istiyor” ifadeleriyle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Zelenski daha önce de gıda kıtlığı konusunda açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Mart sonlarında Zelenski, Ukrayna’nın dünyanın en büyük gıda ihracatçılarından biri olduğunu yinelemiş ve savaşın bazı ülkeler için gıdada kıtlık sorunu yaratabileceğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın