Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Yerel Para Birimi ile Kripto Para Alımını Kısıtladı

Ukrayna Merkez Bankası, Rusya’nın işgali sonrası, yerel para birimi ile kripto alımını kısıtlama kararı aldı. Detaylar haberde...
Ukrayna Yerel Para Birimi ile Kripto Para Alımını Kısıtladı
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın yankıları, kripto para sektöründe de hissediliyor. Bu dalganın bir etkisi olarak Ukrayna Merkez Bankası yeni bir karar aldı.

Ukrayna merkez bankası, Rusya’nın işgalinden bu yana yürürlükte olan sıkıyönetim kapsamında, ülkenin yerel para birimini kullanarak kripto para alımını kısıtlama kararı aldı.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, bireylerin yalnızca ayda 100.000 Ukrayna Grivnası (3.400 dolar) kadar döviz kullanarak kripto satın alabileceklerini bildirildi.

Kripto alımları, elektronik cüzdanların, aracı kurumların veya forex hesaplarının yenilenmesini ve seyahat çeklerinin ödenmesini de içeren “yarı nakit işlemler” olarak tanımlanıyor.

Sermaye Çıkışının Önlenmesi Hedefleniyor

Alınan kararın sıkıyönetim kapsamında ülkeden verimsiz sermaye çıkışını önlemek uygulandığı belirtildi.

Ukrayna, Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu ve Borsa tarafından düzenlenecek sanal varlıkların yasal statüsünü, sınıflandırmasını, ve düzenleyicilerini belirleyerek geçen ay ülkede kriptoyu yasal olarak tanıdığını duyurmuştu.

Diğer yandan Rusya’nın işgali sonrası Ukrayna’ya yardım amacıyla 100 milyon doların üzerinde kripto para yoluyla bağış toplanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%