Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Tarım Ürünü İhracatı Temmuz’da Üçte Bir Oranında Azaldı

Temmuz ayında Ukrayna tarım ürünü ihracatının Haziran ayına göre üçte bir oranında azaldığı belirtildi. Detaylar haberde;
Ukrayna Tarım Ürünü İhracatı Temmuz’da Üçte Bir Oranında Azaldı
Yorum

Ukrayna’nın tarım ürünleri ihracatında büyük düşüş gerçekleşti. Ukrayna Tarım İşletmeleri Derneği’nin raporuna göre Temmuz ayında ülkedeki tarım ürünü ihracatının Haziran ayına kıyasla üçte bir oranında azaldığı belirtildi.

Rapordan elde edilen verilere göre tarım ürünü ihracatının Temmuz 2023 döneminde 3,7 milyon tona gerilediği belirtildi.

Böylelikle bir önceki aya göre ihracatta yüzde 29’luk düşüşün gerçekleşmiş olduğu ifade edildi.

Ukrayna için Hayal Kırıklığı Yaratan İhracat Sonuçları

Raporda, “Tüm ürünlerin fiziksel olarak sınırı geçmeyi başaramadığı ve önemli sayıda aracın hala ayrılmak için sırada beklediği dikkate alınmalıdır” ifadesi kullanıldı.

Ukrayna Tarım İşletmeleri Derneği, “hayal kırıklığı yaratan” ihracat sonuçlarının 18 Temmuz’da tahıl koridorunun kapatılmasından kaynaklandığını açıkladı. Bu tarihten önce bile düşük aktivite olduğuna dikkat çekilirken koridorun kapanmasıyla birlikte dengelerin iyice bozulduğu ifade edildi.

Geçen ay, koridor üzerinden teslimatta sadece 292 bin ton tarım ürünü ihraç edildiği bilgisi verildi.

Açıklamada, Tuna nehri limanlarının altyapısının tahrip edilmesinin de mevcut duruma olumsuz etki yaptığı kaydedildi.

Analistler, ihracattaki en büyük düşüşün, nispeten düşük maliyetleriyle önemli bir ağırlığa sahip olan pozisyonlarda yaşandığını, bunların çoğunlukla Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında ihraç edilen tahıl ürünleri ve küspeler olduğunu belirttiler.

Yağlı tohum ihracatındaki artışın ise hasadın ve yurt dışına ihracatının başlamasından kaynaklandığını ifade ettiler.

Ülkenin Gelecekteki İhracatını Etkileyecek Unsurlara Değinildi

Dernek açıklamasının devamında, limanlar yoluyla ihracat imkanının olmamasının, Odessa bölgesi liman altyapısının ve Tuna nehri limanlarının tahrip edilmesinin ülkenin gelecekteki ihracatını çok olumsuz etkileyebileceğine değinildi.

Bazı Ukrayna tarım-sanayi ürünlerinin ithalatına yönelik yasağın komşu Avrupa Birliği ülkelerine uzatılması risklerinin de aynı etkiye neden olabileceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu