Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Tahıl İhracatına Yönelik Eylem Planını Hazırladı

Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı, AB'ye tahıl ihracatına yönelik kısıtlamaların ilkelerini ana hatlarıyla açıkladı. Detaylar haberde;
Ukrayna Tahıl İhracatına Yönelik Eylem Planını Hazırladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Nikolai Solsky, Avrupa Komisyonu’nun ek kontrol önlemlerine dayalı olarak Ukrayna tarım ürünlerinin ihracatına yönelik kısıtlamaları kaldırma kararının yapıcı olduğunu söyledi. Eylem planı taslağının hazırlandığını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu’nun Tarım ve Kırsal Kalkınma Komitesi’ndeki konuşmasında, “Uzun zamandır beklenen bir Avrupa Komisyonu kararı var ve kısıtlamalar kaldırıldı. Ayrıca yapıcı tutum için minnettarız.” şeklinde konuştu.

“Eylem Planı Taslağını Hazırlayıp Sunduk”

Solsky, Ukrayna’nın tarımsal gıda ihracatının kontrolüne yönelik eylem planı taslağını 72 saat içinde hazırladığını ve bunu Avrupa Komisyonu’na sunduğunu belirtti.

Eylem planı doğrultusunda Ukrayna ihracatının şu şekilde kontrol edilip düzenleneceğini belirtti:

“Dört ürün dahil olmak üzere tarım ürünlerinin gerekli listesini ve hacmini Avrupa Komisyonu ve ithalatçı ülkelerle koordine edeceğiz ve onlar da almaya istekli olup olmadıklarına karar verecekler. Ardından bu mahsullerin ne zaman ve ne miktarda alınacağına karar verilecek.”

GCM Yatırım Banner

“İşletmelere Lisans Verilecek”

Solsky ayrıca, bundan sonra işletmelere bu ürünleri veya diğerlerini ihraç etmek için lisans verileceğini belirtti ve “Yani Ukrayna ihracatını kontrol edecek ve alıcı ülkelerle koordine edecek.” dedi.

Bakan, Ukrayna hükümetinin belirli tarım ürünlerinin belirli AB ülkelerine ihracatına ilişkin yeni bir prosedürü onayladığını söyledi.

Özellikle mısır, kolza tohumu, ayçiçeği ve buğdayın beş AB ülkesine ihracatının Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı ile koordineli olarak Ekonomi Bakanlığı tarafından lisanslanması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.