Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Savaşında 3280 Sivil Hayatını Kaybetti

BM'nin son açıkladığı verilere göre Ukrayna'da 12,8 milyon insan yerinden edilirken, 5 milyondan fazla kişi diğer ülkelere geçiş yaptı.
Ukrayna Savaşında 3280 Sivil Hayatını Kaybetti
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı saldırılarda meydana gelen can kayıplarının güncel rakamlarını yayımladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) verilerine göre 4 Mayıs itibarıyla, Ukrayna’da 6 bin 731 sivil kaybolurken, toplam can kaybı 3 bin 280 olarak bildirildi. Savaş sırasında 3 bin 451 kişinin yaralandığı ancak bu sayıların gerçekte çok daha yüksek olabileceği belirtildi.

Hayatını kaybeden sivillerin bin 1.183’ü erkek, 749’u kadın olurken, geriye kalanların çocuklardan veya cinsiyeti bilinmeyen yetişkinlerden oluştuğu söylendi.

Ukrayna’nın Kiev, Cherkasy, Chernihiv, Kharkiv, Kherson, Kyiv, Mykolaiv, Odesa, Sumy, Zaporizhzhia, Dnipropetrovsk, Poltava, Rivne, Vinnytsia ve Zhytomyr bölgelerinde de sivil kayıplarının meydana geldiği belirtildi.

Sivil kayıplarının çoğunun ağır topçu ateşlerinden, roketlerden ve patlayıcı silahlardan kaynaklandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Savaşın başından bu yana 12,8 milyon insanın yerinden edildiği, 5 milyondan fazla insanın mülteci konumuna düştüğü açıklandı. 7,7 milyon Ukraynalı ise ülke içinde yer değiştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.