Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Rusya’ya Petrol Ambargosu Uygulanacağından Emin Değil

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, AB’nin altıncı yaptırım paketinin Rusya’ya petrol ihracat yasağı içerip içermeyeceğinin net olmadığını belirtti.
Ukrayna Rusya’ya Petrol Ambargosu Uygulanacağından Emin Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlar toplantısına katıldı. Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Kuleba, AB’nin altıncı yaptırım paketinin kabul edilip edilmeyeceği konusunda hala bir netlik olmadığını söyledi.

AB’nin son yaptırım paketinin Rusya’ya petrol ihracat yasağını içermesi bekleniyor. Kuleba, yaptırım bugün kabul edilse bile bu yasağın uygulanıp uygulanmayacağının da belli olmadığını aktardı.

Tek itiraz eden ülkenin Macaristan olduğunu hatırlatarak, Ukrayna’nın konuyu komşusu Macaristan ile görüşmeyeceğini, uzlaşmayı AB’nin kendi içinde sağlaması gerektiğini söyledi.

Açıklamasında, “Gelecek pakette ne olması gerektiği üç kelimeyle özetlenebilir: Rus ihracatını bitirin” şeklinde bir ifade kullanan Kuleba, Ukrayna ekonomisinin, Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle gördüğü zararın, Rus ekonomisinin yaptırımlardan gördüğü zarardan daha fazla olduğunu ifade etti.

AB’ye hemen üye olmaktan bahsetmediklerini fakat Ukrayna’nın AB’ye girmemesi için hiçbir rasyonel argüman olmadığına inandıklarını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlarla gıda güvenliği konusunu da ele aldıklarını ifade eden Dışişleri Bakanı, AB ülkelerinin, Ukrayna’nın tarım ürünlerini küresel pazarlara ihraç etmesi için alternatif rotalar oluşturma konusunda Ukrayna ile birlikte çalışmaya geniş bir desteği ve hazırlığı söz konusu olduğunu söyledi.

AB’nin Ukrayna ile birlikte Rusya’nın neden olduğu küresel gıda krizini önlemek amacıyla her türlü çabayı göstermek için birleştiğini vurguladı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise AB Adalet Komiseri Didier Reynders ile Rusya’ya yönelik yaptırımların uygulanmasını, Rus mal varlıklarının dondurulması ve ele geçirilmesi konusunda iş birliğini görüştüklerini söyledi. AB’nin Rusya’yı Ukrayna’daki savaş suçlarından sorumlu tutmak için Ortak Soruşturma Ekibinin kurulmasına yönelik yardımını da memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.