Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna: Rusya Zaman Kazanmak için Barış Müzakereleri İstiyor

Barış müzakereleri için Ukrayna’dan dikkat çekici bir yorum geldi. Rusya’nın askeri teçhizat için zaman kazanmak amacıyla müzakereleri kullanacağı iddia edildi.
Ukrayna: Rusya Zaman Kazanmak için Barış Müzakereleri İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mykhailo Podolyak, ülke topraklarındaki ilhak, barış müzakereleri ve Rusya’ya katılım referandumları hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlerinden olan Almanya’nın eski başbakanı Gerhard Schroeder, geçen hafta yaptığı konuşmada Rusya’nın müzakereci çözüme açık olduğu mesajını vermişti. Bunun üzerine tüm dünya, Kremlin ile Kiev arasında gerçekleşecek olası bir barış görüşmelerine odaklandı.

Podolyak, BBC News Ukrayna’ya verdiği demeçte, Rusya’nın müzakerelere ihtiyacı olmadığını, operasyonel bir duraklamaya ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Rusya’nın operasyonlarında teknik ihtiyaçlarını gidermek ve ek mermi ile füzeler biriktirmek için ara vermek istediğini paylaştı. Bunun için ise müzakereleri gerekçe göstereceğini ileri sürdü. Podolyak’ın açıklaması şöyle:

“Bugün Rusya askeri stratejisini modernize etmek istiyor. Yaptırımların hala işe yaradığı gerçeği göz önüne alındığında, yeterince sahip olmadıkları mikroçiplerin bir yerden bulunması gerekiyor. Enerji taşıyıcıları için aldıkları parayı biriktirmek istiyorlar. Bütün bunlar zaman alır ve bu yüzden müzakerelere ihtiyaçları var.”

GCM Yatırım Banner

“Yaşananların Ardından Müzakere Etme Mantığı Yanlış”

Danışman, “Rusya, Ukrayna topraklarında başlattığı savaşa hazırlıklı değildi çünkü Ukrayna’yı bilmiyordu ve anlamadı” dedi. Rusya’nın işgalde başarılı olacağına inandığını ve birkaç gün içinde herkesi dizlerinin üstüne çöktürmeyi hayal ettiğini söyledi.

“Rusya, egemen bir devletin topraklarına girdi ve bu devleti yok ediyor” diyerek, Rusya’nın karşı saldırıları önlemek için hibrit bir strateji kullandığını ifade etti.

Tüm yaşananların ardından bir araya gelip müzakere etme mantığının yanlış olduğunu paylaştı. Podolyak, “Düşmanlıkları belirli bir süreliğine bitirelim, bir müzakere masasına oturalım ve bir şeyler konuşalım” demenin yanlış olduğunu, işlerin böyle yürümediğini belirtti.

“Rusya, Müzakereleri Propaganda Malzemesine Dönüştürecek”

Podolyak, Rusya’nın barış müzakereleri konusunda niyetinin iyi olmadığına nasıl emin olduklarını şöyle açıkladı:

“’Müzakerelere başlayalım. Belli bir süre toprakları bombalamayı bırakacağız’ diyecekler, devam edecekler. ‘Biz sizden bazı toprakları aldık. Orada yönetimler kuruldu, işgalci diyebilirsiniz ama bizimdir. Orada her şeyi biz kontrol ederiz. Bu toprakları size vermeyeceğiz’ diyecekler.”

Müzakerelere süresi boyunca ateşkesin yerini, Ukrayna’nın karşı saldırısına bırakacağı tahminini paylaştı. Rusya’nın da saldırılarına devam edeceğini ancak bu kez algının değişeceğini söyledi.

Avrupa’da Schroeder gibi pek çok insanın; “Bakın, savaşı çoktan bitirdik, Ukrayna topraklarında, müzakere masasına oturduk ve pratikte barış konusunda anlaştık ve Ukrayna tekrar savaşa girdi” diyeceklerini savundu. Bu kez tüm dünyanın, saldırgan olarak gördüğü Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçeceğini ifade etti.

Rusya’nın müzakereleri Batı’da farklı bir propaganda malzemesine dönüştüreceğini öne sürerek; “Saldırganın artık Rusya değil Ukrayna olduğunu söyleyecek, çünkü müzakere masasına oturmak istemeyen Ukrayna” dedi.

“G20 Zirvesinde Putin Olursa Zelenskiy de Gelir”

Rusya, operasyon fişeğini yakmadan önce Zelenskiy çok defa Putin ile görüşmeye çalışmış ancak olumlu bir yanıt alamamıştı. Gelinen son noktada ise Zelenskiy‘nin aynı çabaları gösterip göstermeyeceği merak konusu oldu.

Podolyak, konuyla ilgili G20 zirvesini işaret etti. Sonbaharda Endonezya’da yapılacak olan G20 zirvesine Zelenskiy ve Putin’in de davet edildiğini paylaştı.

Zelenskiy’nin, savaş başladığından beri Ukrayna topraklarından ayrılmadığını, kararın zirveye yakın bir tarihte verileceğini aktardı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın bugüne kadar video konferans vasıtasıyla toplantılara katıldığını hatırlattı. Ancak Putin’in zirveye iştirak etmesi durumunda kendisinin de orada bulunabileceği bilgisini paylaştı.

“Rusya Çoktan Terörist Ülke İlan Edilmeliydi”

Podolyak, ayrıca Putin’in zirveye katılmasının Rusya’nın savaş kararını meşrulaştıracağını söyledi. Podolyak’ın yorumu şöyle:

“Putin’in herhangi bir yerde, herhangi bir zirvede bulunması, dolaylı olarak zirveyi düzenleyenlerin, egemen bir devlete saldıran Rusya’nın konumunu meşrulaştırdığı anlamına geliyor. Sanki herkese bu şekilde haber veriyorsunuz: ‘Bakın, Rusya’nın gelip Ukraynalı çocukları öldürmeye hakkı olduğunu düşünüyoruz.’”

“Ne yazık ki dünyanın çok muhafazakar olduğunu düşünüyorum” diyen Podolyak, önemli kararların alınmasında zaman kaybedildiğini savundu.

Rusya Federasyonu’nun bugüne kadar ya “terörist ülke sponsoru” ya da “terörist ülke” yasal statüsüne alınması gerektiğini söyledi. Böylece Rusya’nın herhangi bir zirve ya da müzakereye katılımının engelleneceğini ifade etti.

“Rusya Kaybederse 15-20 Yıl Küresel Pazardan Silinir”

Podolyak, savaşta bir kazananın bir de kaybedenin olduğuna değinerek, kazanan tarafın Rusya olması durumunda olası senaryoları sıraladı.

Rusya’nın başka bir uygarlık türü sergilediğini, barbar zamanlara, Orta Çağ’a döndüğünü söyleyerek şunları kaydetti: “Güçlüysen kimseyi dinlemek zorunda değilsin, herkesi öldürebilirsin. Rusya’nın yaptığı bu.”

Rusya-Ukrayna savaşının arka planında daha büyük bir mesele olduğunu savunarak; “Mesele silahların sayısı, pazarların yeniden dağılımı, bölgelerin kaybedilmesi ya da geri verilmesi meselesi değil. Bu, insanlığın nasıl gelişmeye devam edeceğine dair bir savaş” dedi.

Savaşı Rusya’nın kazanması halinde tüm otoriter sistemlerin, hatta zayıf demokrasilere sahip bazı sistemlerin kârlı olmadığının altını çizerek şöyle devam etti:

“Rusya’nın kaybetmesi önemli çünkü o zaman 15-20 yıl boyunca küresel pazarı terk edecek. Rusya aşırı sağda, tüm dünyada Nazilerde, Rusya çeşitli terör örgütlerine yatırım yapıyor. Rusya, Afrika’da, Orta Doğu’da tıpkı Suriye’deki gibi küçük ve büyük çatışmalara neden oluyor. Avrupa’yı sürekli rahatsız ediyor ve orada kaos büyüyor. Sürekli olarak göç krizlerini, açlık krizlerini ve enerji krizlerini kışkırtıyor. Rusya kaybederse, hepsi bir süreliğine ortadan kalkacak. Yani, Avrupa ve biz refahımızın gelişimine yatırım yapabileceğiz.”

Rusya’nın zaferi halinde meydana gelecek olumsuz gelişmelere mahal vermemek için “Ukrayna topraklarında son Rus kalana kadar savaşacağız” mesajı verdi.

Podolyak’ın ifadesi şöyle: “Başkan Zelenskiy, Ukrayna’nın savunma sistemini sonuna kadar etkin bir şekilde yönetecek ve ortaklarımızla savaşı mekanize etmek için etkin bir şekilde çalışacak.”

“DPR ve LPR Kurgu, Referandum Olmayacak”

Ukrayna sınırında yer alan Lugansk, Herson ve Zaporijya Bölgesi’nin Rusya’ya bağlanmak için referandum yapma kararlarını eleştirdi.

Bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin (LPR) kurgu olduğunu ve resmi varlıklarının yok sayıldığını söyledi.

Podolyak, “Rusya Federasyonu birlikleri tarafından geçici olarak işgal edilen bir bölge var. Uluslararası kurumlar yok, uluslararası hukuk yok ve Rusya’nın yaptığı her şey savaş suçu” dedi.

Ukrayna sınırları içinde bağımsızlığını ilan etmiş bölgelerde referandum olmayacağını tekrar ederek; “Bu banal bir askeri işgaldir. Bunlar insanları taciz eden, bodrumlara atıp öldüren, süzme kampları düzenleyen banal işgalcilerdir. Yani bahsettiğiniz tüm yasal ifadeler saçmalık” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili konuşması şöyle: “Kırım’da referandum yok. Kırım, Rus birliklerinin işgal ettiği bir bölge ve dünya da bu konuda aynı şekilde hissediyor. Bu nedenle onların propaganda oyununu oynamayalım, net olalım: Bir işgal var. İşgal altındaki topraklar askeri yollarla kurtarılmalıdır. Rusya’nın orada yaptığı her şey bir savaş suçudur.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.